Sterylizacja, pasteryzacja i mrożenie żywności – czym się różnią?

Sterylizacja, pasteryzacja i mrożenie żywności – czym się różnią? image

Świeża żywność nie należy do specjalnie trwałych. Jej termin przydatności do spożycia bywa niekiedy ekstremalnie krótki. Z tego powodu wielu producentów decyduje się na wykorzystanie różnych metod utrwalania produktów spożywczych, aby mogły trafić od konsumentów, zachowując swoje walory smakowe.

Jakie są różne metody utrwalania żywności? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

 

Dlaczego żywność się psuje?

Istnieje wiele czynników, które wpływają niekorzystnie na jakość i świeżość żywności. Najważniejszymi z nich są wilgotność i temperatura. To od nich bowiem w dużej mierze zależy utrzymanie odpowiednich właściwości produktu.

Wiele świeżych artykułów spożywczych zalicza się do towarów wrażliwych. Oznacza to, że przez cały czas, od momentu wytworzenia aż do stołu konsumenta, muszą być przechowywane w ściśle określonych, stałych warunkach.

Wszelkie zmiany mogą prowadzić do inicjacji niebezpiecznych procesów fizykochemicznych oraz do rozwoju groźnych mikroorganizmów, na przykład bakterii. Taki produktów przestaje być zdatny do spożycia, a niekiedy nawet może zagrażać ludzkiemu zdrowiu i życiu.

 

Utrwalanie żywności – sposób na utrzymanie świeżości

Nie zawsze da się przetransportować różne rodzaje produktów spożywczych na dłuższych dystansach bez straty na ich jakości i bezpieczeństwie.

Wówczas wykorzystuje się rozmaite metody konserwujące. Dzięki nim spowalnia się tempo wspomnianych procesów i rozwoju bakterii. Żywność jest dłużej świeża i zdatna do spożycia.

Istnieje wiele mocno zróżnicowanych metod utrwalania artykuły spożywczych. Nie muszą być one jednak powiązane z oddziaływaniem na produkty środkami chemicznymi. Istnieją również rozwiązania bardziej naturalne. Zalicza się do nich choćby sterylizację, pasteryzację i mrożenie.

Na czym one polegają i kiedy warto je wykorzystać?

 

Mrożenie żywności – trend nieustannie rozwojowy

Najpopularniejszą metodą pozostaje wciąż, niezmiennie mrożenie żywności. Dzięki temu rozwiązaniu udaje się znacząco wydłużyć czas przydatności do spożycia, nawet o kilka miesięcy, przy utrzymaniu większości walorów smakowych.

Stosuje się kilka metod zamrażania. Oprócz standardowego mrożenia, wielu producentów sięga też po głębokie mrożenie, które w jeszcze mniejszym stopniu oddziałuje na wygląd i smak żywności. Stosuje się je choćby do świeżych makaronów, warzyw lub owoców.

Warto pamiętać, że do mrożenia niezbyt nadają się produkty z dużą zawartością wody. Nie zabezpiecza się zatem w ten sposób na przykład ogórków czy arbuzów. Słabo proces znoszą także sery oraz inne produkty mleczne, jak na przykład jogurty lub maślanki, a także jajka.

Mrożenie jest metodą naturalną, która nie wymaga stosowania żadnych sztucznych dodatków do żywności, a żywność utrzymuje swój smak i wartości odżywcze.

 

Pasteryzacja – skuteczne utrwalenie na dłuższy czas

Pasteryzacja polega na ogrzewaniu żywności do temperatury około 70-95 stopni Celsjusza. Dzięki temu hamuje się rozwój niebezpiecznych mikroorganizmów. Proces ten nie wpływa znacząco na zmianę walorów smakowych artykułów spożywczych, a równocześnie wydłuża ich przydatność do spożycia.

Należy jednak mieć świadomość, że działanie wysoką temperaturą doprowadza do zniszczenia mniej odpornych składników, jak choćby niektórych witamin, zwłaszcza tych z grupy B.

Co poddaje się pasteryzacji? Najczęściej jest to metoda utrwalania mleka, piwa i wina, a także przetworów owocowo-warzywnych.

 

Sterylizacja – czyste i bezpieczne produkty spożywcze

Oprócz mrożenia stosuje się też proces sterylizacji, czyli wyjaławiania. Polega ona na podgrzaniu produktu do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza. Pozwala to na zniszczenie wszelkich drobnoustrojów, zarówno w formie wegetatywnej, jak i przetrwalnikowej.

Sterylizowana żywność jest zatem bezpieczna, a termin przydatności do spożycia produktu zdecydowanie się wydłuża. Nie zapominajmy jednak, że tak inwazyjne działanie temperaturą na produkt prowadzi do zniszczenia nie tylko mikroorganizmów, ale także szeregu składników odżywczych, jak witamin i substancji mineralnych.

Procesowi sterylizacji najczęściej poddaje się mleko (metoda UHT), mięso i wędliny.

 

Utrwalona i bezpieczna żywność

Naturalne metody konserwacji pozwalają na wydłużenie terminu przydatności do spożycia oraz zwiększenie bezpieczeństwa żywności poprzez eliminację szkodliwych mikroorganizmów.

Zwiększa to możliwości transportowe i usprawnia działanie łańcuchów dostaw, a klientom daje komfort, wygodę i chroni ich przed zatruciem, wynikającym ze zjedzenia nieświeżych produktów.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *