System informatyczny jako wsparcie dla logistyki firmy

System informatyczny jako wsparcie dla logistyki firmy image

Nowoczesne zarządzanie procesami logistycznymi w magazynie oraz w transporcie towarów w ramach łańcuchów dostaw wymaga dobrej organizacji oraz precyzyjnego planowania. Od tego zależy w dużej mierze efektywność oraz bezpieczeństwo przepływu towarów, a także szybka realizacja zaplanowanych zadań.

Wielkim wsparciem okazują się systemy informatyczne o szerokim spektrum funkcjonalności, dzięki którym znacząco zwiększa się wydajność oraz zmniejsza współczynnik błędu.

Które rozwiązanie warto wybrać? O tym opowiemy poniżej.

 

Dlaczego warto zainwestować w systemy informatyczne dla logistyki magazynu i transportu?

 

Nowoczesne rozwiązania informatyczne dla logistyki uwzględniają potrzeby zmieniającego się rynku oraz coraz bardziej rozbudowane oczekiwania konsumentów. Pozwalają na usprawnienie komunikacji oraz oszczędzają czas potrzebny na przepływ niezbędnych informacji.

Dodatkowo dzięki systemom informacyjnym ogranicza się nadmiar dokumentów. Zamówienia spływają do systemu, który spaja sklep, magazyn oraz transport, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia pracowniczego błędu na którymkolwiek z etapów jest zdecydowanie niższe.

W wielu przypadkach system zastępuje też pracowników, automatyzując szereg procesów i czynności, na przykład przygotowywanie dokumentów przewozowych, wystawianie faktur itp.

Równocześnie dobrze dobrane oprogramowanie sprawia, że magazynowanie i transport są zdecydowanie bardziej transparentne i klarowne, co ułatwia pracę oraz wzbudza większe zaufanie potencjalnych klientów.

Jak zatem wybrać odpowiednie rozwiązanie i jakie mamy możliwości?

 

Rodzaje oprogramowania dla logistyki – co wybrać?

 

Istnieją trzy główne typy oprogramowania dla logistyki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wielu przedsiębiorców, szukających sposobu na usprawnienie działania swoich biznesów.

Zalicza się do nich systemy typu:

  • WMS,
  • SCM,
  • ERP

Każdy z nich ma swoje zalety i sprawdza się w różnych typach przedsiębiorstw.

Najpopularniejszym typem oprogramowania jest system dedykowany głównie magazynom. WMS służy kontrolowaniu, koordynacji oraz optymalizacji wszelkiej pracy, procesów i operacji w magazynach. Dotyczy to między innymi zarządzania przyjęciami, lokalizacją i wysyłką towarów.

Drugie z rozwiązań, czyli SCM, stanowi zaawansowany sposób na zarządzanie i planowanie pracy w łańcuchach dostaw. Z ich pomocą można kontrolować przepływ produktów, usług i informacji. Systemy SCM występują w dwóch wariantach: wewnętrznych, służących do zarządzania zaopatrzeniem i dystrybucją, oraz zewnętrznych, zapewniających łączność między przedsiębiorstwem a dostawcami i klientami.

Ostatnie z rozwiązań, czyli systemy ERP, wspierają zarządzanie przedsiębiorstwem, zwłaszcza w obszarze finansowym. Rozwiązania informatyczne typu ERP pomagają w efektywnym planowaniu zasobów całego przedsiębiorstwa.

 

Czym powinien wyróżniać się system informatyczny?

 

Nowoczesne systemy informatyczne wyróżniają się szeregiem funkcjonalności. Jedną z najważniejszych jest integracja różnych funkcji i procesów toczących się w przestrzeni firmy w jednym miejscu. System przechowuje potrzebne dane, a dostęp do nich mają wszystkie upoważnione osoby za pośrednictwem komputerów lub urządzeń mobilnych.

Dla wielu firm szczególnie przydatną funkcją jest możliwość łatwego i wygodnego tworzenia raportów na podstawie zebranych przez systemy danych. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej podejmuje się strategiczne decyzje dotyczące rozwoju przedsiębiorstwa.

Niektóre rozwiązania informatyczne mają funkcję szczególnie cenioną w przypadku transportu. Pozwalają bowiem na śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zawsze wiadomo, gdzie aktualnie znajduje się dana partia towaru, co przekłada się na lepsze planowanie pracy oraz minimalizację przestojów na całej długości łańcuchów dostaw.

Oprócz organizacji i optymalizacji pracy magazynu, produkcji i transportu programy informatyczne pozwalają na zarządzanie finansami i płatnościami – dzięki temu udaje się mieć wszystko zawsze pod kontrolą.

Dobry i profesjonalny system musi także gwarantować maksymalne bezpieczeństwo, zwłaszcza w kwestii ochrony danych wrażliwych. Służy do tego szereg zabezpieczeń. Warto je dokładnie poznać przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie i wdrożeniu systemu.

 

System informatyczny – sposób na przyszły sukces biznesu

 

Rozwiązania informatyczne sprawiają, że firma funkcjonuje efektywniej, bez niepotrzebnych strat oraz z perfekcyjnym dopracowaniem wszystkich procesów i operacji. Warto zatem poświęcić nieco czasu i wybrać odpowiednie oprogramowanie, w pełni dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Każda branża oraz firma miewają przecież swoje indywidualne wymagania. Nowoczesna technologia pozwala na szycie systemów na miarę, dzięki czemu informatyzacja może stać się podstawową przewagą nad konkurentami z branży.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *