Sztuczna inteligencja a produkcja żywności

Sztuczna inteligencja a produkcja żywności image

Nowoczesny przemysł stawia na technologię. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na wdrażanie rozwiązań informatycznych oraz automatyzujących większość procesów wytwórczych lub logistycznych. Również w branży spożywczej można zaobserwować wzmożone zainteresowanie rozmaitymi narzędziami informatycznymi.

Jakie trendy zdominują sektor rolno-spożywczy w nadchodzących miesiącach? Jakie narzędzia szczególnie wspierają proces produkcji żywności?

 

Przemysł 4.0 – najważniejsze założenia i ścieżki rozwoju

Rewolucja przemysłowa (Industry 4.0), u której progu właśnie stoimy, stawia przede wszystkim na wzmożony przepływ informacji oraz automatyzację procesów.

Jej podstawą stają się zatem rozwiązania informatyczne, w tym coraz powszechniej wykorzystywane, zintegrowane systemy komputerowe, które łączą już nie tylko poszczególne działy w ramach jednej firmy, ale również różne ogniwa należące do rozbudowanych łańcuchów dostaw.

Co dzięki temu można zyskać? Przede wszystkim dochodzi do niemożliwego dotąd uproszczenia i usprawnienia przepływu informacji, co przekłada się na zmniejszenie ilości błędów, sprawniejsze wykorzystanie danych i szybsze podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych. A jak wiadomo w przypadku świeżej żywności czas ma znaczenie wręcz kluczowe dla bezpieczeństwa produktów oraz konsumentów finalnych.

Drugim obszarem, na którym skupia się rewolucja Industry 4.0, jest oczywiście postępująca automatyzacja działań. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite roboty, zastępujące człowieka przy szeregu niebezpiecznych lub monotonnych zadań. Roboty i coboty pozwalają zmniejszyć ilość wypadków w zakładach produkcyjnych, których główną przyczyną jest najczęściej ludzka nieuwaga, brak umiejętności lub brawura.

W automatyzacji procesów produkcyjnych wykorzystuje się narzędzia takie, jak sztuczna inteligencja. Czy rzeczywiście roboty są w stanie zastąpić człowieka przy wytwarzaniu żywności?

 

Inteligentne systemy dla produkcji rolno-spożywczej

W wielu firmach wdraża się obecnie inteligentne rozwiązania, które potrafią w różnych obszarach zastąpić człowieka. Przynosi to olbrzymią ilość korzyści nie tylko dla producentów.

Główną zaletą jest oczywiście poprawa efektywności niemal wszystkich procesów. W szczególności dotyczy to samej produkcji.

Sztuczna inteligencja przygotowuje bowiem specjalne modele działania i wprowadza automatyczną standaryzację poszczególnych działań w ramach procesów produkcyjnych. Dzięki temu wytwarza się większą ilość towarów, przy często mniejszym zużyciu surowców oraz mediów.

Niejednokrotnie optymalizacja procesów odbija się korzystnie na poprawie jakości produktów, co przynosi oczywiście wzrost satysfakcji klientów, którzy chętnie sięgają po sprawdzoną, bezpieczną żywność.

Sztuczna inteligencja nie poprzestaje jednak na jednorazowym wdrożeniu rozwiązań. Nieustannie kontroluje cały proces, bada jakość produktów oraz przewiduje potencjalne problemy. Dzięki wykorzystaniu modeli predykcyjnych często udaje się wyeliminować wiele zagrożeń, które w standardowych zakładach prowadzą do wielogodzinnych przestojów produkcyjnych.

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych przynosi większą elastyczność i łatwość w dopasowywaniu się do wymagań i potrzeb odbiorców oraz całego rynku. Większość działań jest automatyczna, co pozwala zoptymalizować wykorzystanie zasobów ludzkich, a w efekcie oddelegować pracowników do bardziej kreacyjnych zadań.

 

Inteligencja zamknięta w czujnikach

Sztuczna inteligencja korzysta z wielu rozmaitych czujników, sensorów i kamer, które nieustannie zbierają dane, przekazywane następnie do centralnej bazy danych. Skutecznie działające IoT (Internet Rzeczy) usprawnia obieg informacji oraz zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Potrafi także zwiększyć bezpieczeństwo żywności w procesie produkcji oraz późniejszego magazynowania.

Dzięki czujnikom udaje się kontrolować funkcjonowanie maszyn oraz wydajność wszystkich procesów. Czujniki wykorzystuje się również w magazynach do nieustannego kontrolowania oraz zapisu temperatury i wilgotności. Ich zmiany w przypadku świeżych produktów mogą być bowiem katastrofalne w skutkach, prowadząc do nieodwracalnego uszkodzenia całych partii towarów.

 

Automatyzacja produkcji i dystrybucji żywności – krok w stronę nowoczesności

Coraz szersze grono rolników i przetwórców wprowadza u siebie nowoczesne technologie, widząc w nich sposób na oszczędności oraz drogę do efektywnego wytwarzania zdrowej i wartościowej żywności.

Sztuczna inteligencja i wspierające ją czujniki lub sensory usprawniają wiele procesów, poprawiają bezpieczeństwo oraz wydajność. A to przekłada się oczywiście na zyskanie przewagi nad rywalami z branży oraz gwarantuje niezmiennie wysoką jakość produktów, w pełni bezpiecznych dla wymagających konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *