Transport ostatniej mili – innowacyjne rozwiązania

Transport ostatniej mili – innowacyjne rozwiązania image

Gdy mówi się o kosztach transportu, zazwyczaj zwraca się uwagę na kwestie związane z magazynowaniem oraz długodystansowymi dostawami. Okazuje się jednak, że aż 50% wszystkich kosztów, związanych z przewozem towarów jest ściśle połączona z tak zwaną ostatnią milą.

Co to takiego i w jaki sposób nowoczesne technologie potrafią obniżyć koszty transportu w tym obszarze, przekładając się na większą efektywność każdej dostawy?

 

Transport ostatniej mili – na czym polega?

 

Ostatnia mila oznacza końcowy etap dostawy, czyli zazwyczaj przewiezienie paczki z magazynu do finalnego odbiorcy. Może nim być na przykład osoba fizyczna, sklep lub punkt odbioru.

Znaczenie ostatniej mili wzrosło zwłaszcza w ostatnim czasie, ze względu na nieustannie rozwijająca się branżę e-commerce. Klienci sklepów online mają coraz większe oczekiwania względem szybkich i skutecznych dostaw towarów. Większość konsumentów deklaruje, że chciałaby, aby zamówione w Internecie produkty, docierały do nich maksymalnie w ciągu 48 godzin. Do tego niezbędna jest optymalizacja całego łańcucha dostaw, a zwłaszcza właśnie transportu ostatniej mili.

 

Transport ostatniej mili w B2B oraz B2C

 

Termin ostatnia mila może jednak dotyczyć nie tylko e-commerce. W przypadku łańcuchów B2B najczęściej wiąże się z dowozem surowców do zakładów produkcyjnych oraz transportu gotowych wyrobów do punktów sprzedaży (np. sklepów).

W przypadku łańcuchów B2C, czyli do klienta docelowego, proces jest najbardziej skomplikowany i wymaga wprowadzania dostaw na krótkich dystansach, w centrach dużych miast lub przewożenia pojedynczych produktów do różnych klientów.

 

Nowoczesne technologie a transport ostatniej mili

 

W dostawach B2C koszty transportu ostatniej mili są zatem największe. Wiążą się bowiem z przeładunkiem towarów dowożonych do magazynów lub centrów logistycznych oraz rozwożeniem paczek do różnych punktów docelowych.

Optymalizacja tego procesu musi zatem przebiegać między innymi na poziomie ograniczania kosztów, niezmiernie korzystnego dla producentów i dostawców. Równocześnie trzeba zadbać o skrócenie czasu dostawy, dzięki czemu buduje się większe zaufanie i satysfakcję klientów docelowych.

Do poprawy efektywności transportu ostatniej mili wykorzystuje się rozmaite, nowoczesne technologie. Najczęściej są to:

  • środki transportu,
  • systemy informatyczne,
  • paczkomaty.

 

Nowocześniejsze oblicze transportu

 

Nowoczesne środki transportu ograniczają zużycie paliwa oraz umożliwiają szybkie dostarczenie ładunków z punktu A do B. Coraz częściej są to niskoemisyjne pojazdy elektryczne, dzięki którym przewóz staje się nie tylko tańszy i szybszy, ale także bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.

Ciekawostką jest fakt wykorzystania dronów do transportu ostatniej mili. Rozwiązania tego typu są coraz chętniej wykorzystywane choćby w Chinach. Od pewnego czasu testy dostaw dronami przeprowadzają również firmy europejskie. Wdrożono je choćby w Helsinkach.

 

Informatyka drogą do optymalizacji

 

Innym praktycznym rozwiązaniem jest postawienie na nowoczesne systemy informatyczne, które integrują funkcjonowanie na wszystkich etapach łańcuchów dostaw. Przy ich pomocy poprawia się komunikację między poszczególnymi firmami, zaangażowanymi w dostawę. Oprócz tego usprawnia się też przekaz informacji dla klienta docelowego, który zawsze wie, gdzie i kiedy dotrze jego paczka. Pozwala to lepiej zaplanować czas odbioru, bez konieczności wielogodzinnego oczekiwania na przesyłkę.

 

Paczkomaty – najczęstszy wybór Polaków

 

W roku 2020 aż 68% Polaków, którzy robią zakupy w Internecie, zdecydowało się na wybór dostawy do paczkomatu lub coolomatu. Takie dane można znaleźć w raporcie „e-Commerce w Polsce 2020”.

Dzięki tej opcji można optymalnie dopasować swój dzienny grafik do terminu odbioru zamówienia. Wpływa to korzystnie na wygodę i satysfakcję klientów. Mogą oni bowiem odebrać paczkę o dowolnej porze dnia i nocy lub nawet w weekendy.

Z kolei dla firmy kurierskiej takie rozwiązanie obniża koszty i czas dostawy. Kierowca nie musi bowiem odwiedzać wielu miejsc, aby dostarczyć wszystkie przesyłki. Kieruje się od razu do konkretnych paczkomatów i tam zostawia większą ilość zamówień.

Okazuje się zatem, że taka opcja skraca czas i zwiększa elastyczność dostaw, co doceniają klienci indywidualni, niezmiernie ceniący sobie swobodę. Warto też wspomnieć, że ze względu na mniejszą eksploatację pojazdów (zwłaszcza w przypadku samochodów elektrycznych), paczkomaty są przyjazne środowisku, ze względu na redukcję emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

 

Nowoczesny transport ostatniej mili

 

Transport ostatniej mili wymaga perfekcyjnego zaplanowania całego procesu oraz wykorzystania nowoczesnych pojazdów i narzędzi. Dzięki temu udaje się dostarczyć każdą paczkę w ekspresowym tempie, przy znacznym ograniczeniu kosztów. Optymalizacja tego procesu jest zatem korzystna dla wszystkich zainteresowanych stron.

reklama post

Dodaj komentarz