Transport pod ścisłą kontrolą – mapowanie temperatury produktów

Transport pod ścisłą kontrolą – mapowanie temperatury produktów image

Kontrolowanie temperatury w całym łańcuchu dostaw niejednokrotnie jest kluczowe dla utrzymania właściwych parametrów produktu. Ma to wielkie znaczenie zwłaszcza w przypadku leków, roślin oraz żywności – świeżej i mrożonej.

Sprawdzanie warunków odbywa się na wiele, różnych sposobów, które częściowo wynikają z przepisów prawa, a częściowo z chęci dostarczenia jak najwyższej jakości produktów do konsumentów. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej? O tym napiszemy poniżej.

 

Kontrolowanie temperatury mrożonek – o czym trzeba pamiętać?

 

Mrożonki stanowią świetny przykład tego, co może wydarzyć się z żywnością, przy której nie zachowano stałej temperatury w czasie produkcji oraz dystrybucji. Raz rozmrożony towar nie nadaje się już bowiem do ponownego zamrożenia. Oznacza to zatem olbrzymie straty dla firmy, jeżeli w trakcie transportu dochodzi do wahań temperatury i partia towaru zaczęła się rozmrażać.

Aby temu przeciwdziałać, stosuje się specjalistyczne samochody dostawcze wyposażone w naczepy chłodnicze, z agregatami zapewniającymi stałą temperaturę w przestrzeni ładunkowej. We wnętrzu montuje się oprócz tego termostaty oraz szereg czujników, które w stałych interwałach czasowych sprawdzają warunki, kontrolując powietrze oraz temperaturę samych produktów.

W przypadku niektórych towarów takie środki nie są jednak wystarczające. Szczególnym przypadkiem mrożonek są choćby lody, czyli deser uwielbiany przez dużych i małych łasuchów. Jakiś czas temu Beyond Better Foods, produkujące niskokaloryczne lody o obniżonej ilości cukru oraz tłuszczów, nawiązała współpracę z firmą Emerson, która dostarczyła im narzędzie do kontrolowania temperatury w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem praktycznej i prostej w obsłudze aplikacji.

Z podobnych rozwiązań chętnie korzysta coraz liczniejsze grono przedsiębiorstw, dla których temperatura kontrolowana stanowi być albo nie być każdej dostawy.

 

Alerty o wahaniach temperatur – droga do sukcesu

 

Systemy, które informują w czasie rzeczywistym o zmianach temperatury w przestrzeniach ładunkowych, stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, stosowanym nie tylko przez firmę Beyond Better Foods, ale także przez szereg przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek odchylenia od ściśle określonych parametrów. Dzieje się tak choćby w całej branży mrożonkowej oraz w sektorze lektów lub preparatów medycznych, przy których jakiekolwiek problemy w transporcie mogą kosztować życie pacjentów oczekujących na środki lecznicze.

Rozwiązania typu real-time trackers pozwalają na znacznie więcej niż standardowe czujniki i rejestratory. Dzięki nim mamy cały czas na bieżąco dostęp do informacji o temperaturze we wnętrzu przestrzeni ładunkowej dowolnego pojazdu, z którego korzystamy do dostaw produktów.

W praktyce oznacza to, że gdy tylko pojawiają się jakiekolwiek niepokojące symptomy i zachodzi ryzyko przekroczenia zakresu temperatury, można działać od razu. W ten sposób ratuje się cały ładunek przed nieuchronnym zniszczeniem. Wahania temperatury potrafią bowiem spowodować uszkodzenie towaru oraz nieodwracalne zmiany w jego właściwościach fizykochemicznych.

Inwestycja w czujniki oraz monitorowanie w czasie rzeczywistym prowadzi do olbrzymich oszczędności, mniejszych strat produktowych oraz oczywiście dużego zadowolenia konsumentów, którzy zawsze dostają towar w optymalnej kondycji, o oczekiwanych walorach smakowo-zapachowych. A to prosta droga do budowania dobrej pozycji na rynku oraz wyprzedzenia konkurencji w drodze do zaufania klientów.

Transparentność całego procesu dystrybucji oraz pełna kontrola nad produktami na każdym etapie ich życia, zanim dotrą w ręce konsumentów, pozwala świadczyć usługi najwyższej jakości, spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa, co w przypadku żywności i leków jest najprawdziwszą podstawą.

 

Wyzwanie i sposób na budowanie solidnej marki

 

Nowoczesne technologie stają się obecnie jednym z najważniejszych sposobów budowania pozycji rynkowej dla producentów żywności, czyli towarów szczególnie wrażliwych. Niektóre rozwiązania są podyktowane przez przepisy prawa lokalnego lub unijnego. Inne nowinki techniczne wprowadzają samodzielnie przedsiębiorcy, aby zwiększyć swoją konkurencyjność oraz podnieść jakość świadczonych usług.

Kontrola temperatury w czasie rzeczywistym to rozwiązanie, które niebawem ma szansę stać się nowym standardem – ze względu na wielką funkcjonalność oraz znaczące zwiększenie bezpieczeństwa wrażliwych towarów, co stanowi wielką wartość zarówno dla przedsiębiorców, jak i ich klientów.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *