Transport w zimnych łańcuchach dostaw – zagrożenia

Transport w zimnych łańcuchach dostaw – zagrożenia image

Zimne łańcuchy dostaw wymagają precyzyjnego i dobrze zorganizowanego transportu, który sprosta presji czasu oraz konieczności utrzymania optymalnych warunków na każdym etapie.

Na firmy transportowe spada odpowiedzialność za utrzymanie świeżości, charakterystycznych właściwości oraz wysokiej jakości każdego produktu. Co zrobić, żeby mieć pewność, że dotrze on zawsze w optymalnej kondycji? Należy zoptymalizować procesy logistyczne oraz przyjrzeć się wszystkim obszarom, w których mogą wystąpić komplikacje. A takich wbrew pozorom jest naprawdę sporo.

Jakie są największe wyzwania i zagrożenia dla transportu w zimnych łańcuchach dostaw?

Bezpieczeństwo i czas, czyli wartości najwyższe w transporcie produktów wrażliwych

Do towarów wrażliwych, które muszą być przewożone w kontrolowanych warunkach, zalicza się szereg mocno zróżnicowanych produktów, od świeżej i mrożonej żywności, przez rośliny, aż do preparatów medycznych i leków.

Każdy z nich wymaga optymalnych warunków na każdym odcinku transportu. W innym razie może dojść do trwałego uszkodzenia, pogorszenia jakości lub całkowitego zepsucia ładunku. A to niesie ryzyko poważnych strat dla producentów i firmy przewozowej.

Jak zatem najlepiej zadbać o towary transportowane w zimnych łańcuchach dostaw?

Poprawna dokumentacja

Każda przesyłka jest wyposażona w szereg dokumentów, do czego obligują przewoźnika przepisy prawa oraz wewnętrzne zasady danej firmy. Najważniejszym z nich są oczywiście listy przewozowe, dokumenty finansowe oraz wszelkie dodatkowe pisma (np. wydawane na potrzeby urzędów celnych).

Podstawą efektywnego transportu w zimnych łańcuchach dostaw jest poprawność każdego z takich dokumentów. Wszelkie błędy lub nieścisłości bywają w przypadku towarów wrażliwych katastrofalne w skutkach, niejednokrotnie doprowadzając do zniszczenia całej partii ładunku.

W ostatnich latach coraz szersze grono firm przewozowych korzysta ze specjalnych systemów komputerowych, zarządzających obsługiwaniem zamówień oraz samym transportem. Znacząco zmniejsza to ryzyko popełnienia kosztownej pomyłki oraz usprawnia przepływ danych pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi podmiotami.

Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych

W trasie nierzadko zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Podstawą zarządzania procesem przewozu towarów musi być zatem wypracowanie szybkich i zdecydowanych procedur, jak sobie radzić w chwilach kryzysowych.

W zimnych łańcuchach dostaw nie ma bowiem czasu na wielogodzinne opóźnienia, przyczyniające się do przedwczesnego zepsucia towaru lub skrócenia czasu, który produkty mogłyby spędzić na sklepowej półce.

Dlatego w razie zmiany pogody, awarii samochodu lub nagłej konieczności wytyczenia nowej trasy trzeba działać szybko i sprawnie, najlepiej w oparciu o wcześniej zaplanowane scenariusze kryzysowe.

Pakowanie produktów – pierwsza warstwa bezpieczeństwa

Każdy produkt powinien być odpowiednio zabezpieczony w czasie transportu. Podstawową barierą ochronną jest zazwyczaj opakowanie.

Dlatego też przy załadunku należy dokładnie sprawdzić, czy cały ładunek ma właściwe opakowania, bez śladów uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na dalsze zniszczenia podczas jazdy.

Kontrolowanie warunków termicznych

Wiele produktów wrażliwych wymaga zapewnienia stałej temperatury. Dzięki temu utrzymują najlepszą jakość i świeżość. Przewozi się je w chłodniach lub lodowniach, wyposażonych w odpowiednie instalacje chłodzące, albo w izotermach, których przestrzeń ładunkową wyłożono specjalną warstwą izolacyjną.

W tak przygotowanych wnętrzach umieszcza się instalacje pomiarowe, nieustannie sprawdzające warunki. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, kierowca natychmiast otrzymuje stosowny komunikat i wdraża procedury bezpieczeństwa.

Działania dopasowane do potrzeb w zimnych łańcuchach dostaw

Zimne łańcuchy dostaw wymagają precyzji i nieustannej kontroli w planowaniu wszelkich działań logistyczno-transportowych. W centrum uwagi zawsze znajduje się bezpieczeństwo ładunku, który łatwo może ulec zniszczeniu, jeżeli nie zagwarantuje się mu stałych, kontrolowanych warunków.

Dlatego cały proces należy zaplanować w najmniejszych nawet detalach, oznaczając momenty krytyczne i przewidując scenariusze na sytuacje kryzysowe. Daje to szansę na sprawny i szybki transport w każdych warunkach oraz czasową realizację każdego zamówienia, co przekłada się na rosnące zaufanie klientów.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *