Transport żywności – czy może być bardziej eko?

Transport żywności – czy może być bardziej eko? image

Wiele firm z sektora rolno-spożywczego zwraca się obecnie w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym oraz produkcji proekologicznej. Takie działania przynoszą nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego. Stają się sposobem na wprowadzenie znaczących oszczędności i zwiększenie efektywności pracy.

Dotyczy to niemal wszystkich elementów spożywczych łańcuchów dostaw, w tym również transportu. Jak powinien on wyglądać, żeby być bardziej eko?

 

Transport żywności – podstawowe wytyczne

W przypadku transportu żywności świeżej najważniejszą kwestią pozostaje niezmiennie zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa produktu. Towary tego typu mogą łatwo ulec zniszczeniu z powodu nie zachowania właściwych norm sanitarnych lub na skutek braku kontroli warunków w przestrzeni ładunkowej. Świeże artykuły spożywcze zaliczają się bowiem do produktów wrażliwych, czyli takich, które trzeba transportować w ściśle kontrolowanym środowisku.

Wszelkie nieprawidłowości potrafią być niezmiernie kosztowne, gdyż niejednokrotnie prowadzą do trwałego uszkodzenia lub zniszczenia całej partii towaru. To jednak nie wszystko. W razie niezauważenia pogorszenia stanu towarów, może nawet dojść do problemów zdrowotnych u nieświadomych konsumentów.

Dlatego transport żywności podlega nieustannej, restrykcyjnej kontroli. Wielkim wsparciem w sprawdzaniu jakości i bezpieczeństwa bywają nowoczesne rozwiązania, wykorzystujące na przykład Internet Rzeczy, sztuczną inteligencję lub zintegrowane systemy informatyczne.

Czy w tej przestrzeni jest miejsce dla zmian uwzględniających poprawę kondycji środowiska naturalnego?

 

Optymalizacja transportu pod kątem ochrony środowiska

Również w przypadku transportu tak wrażliwych produktów jak żywność, można wdrożyć szereg rozwiązań o zmniejszonej szkodliwości dla środowiska naturalnego.

Najczęściej w tym przypadku mówi się o czterech obszarach – optymalizacji zużycia energii, ograniczeniu emisji szkodliwych substancji, recyklingu, zapewnieniu bezpieczeństwa żywności.

 

Mniej znaczy więcej – czyste środki transportu

Podstawą dla mniejszego zużycia energii i ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest oczywiście flota.

Coraz większa liczba firm wyspecjalizowanych w spedycji żywności świeżej stawia na nowoczesne pojazdy, zużywające znacznie mniej paliwa. Chętnie wybiera się rozwiązania hybrydowe lub w pełni elektryczne, wykorzystujące zamiast benzyny zdecydowanie czystsze źródła energii. Pozwala to zmniejszyć ślad węglowy produkowany podczas transportu żywności.

Sama wymiana ciężarówek pozwala pod tym względem osiągnąć spektakularne efekty, gdyż pojazdy mogą być wydajne energetycznie i czyste. Jak podają wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Tropicana, należącą do rodziny PepsiCo, dzięki zakupowi nowych pojazdów, zasilanych w sposób przyjazny dla środowiska, ograniczono emisję tlenków azotu o aż 373 ton rocznie.

Ślad węglowy to nie tylko same pojazdy. Generuje go również sposób pakowania i zabezpieczania towarów na czas transportu. Wiele firm, w tym na przykład sieć Subway, nieustannie szuka sposobów na eliminację nadmiernych i niepotrzebnych opakowań. W znaczącej ilości przypadków udaje się znaleźć zamienniki dla wcześniej stosowanych materiałów. Ich wymiana na bardziej przyjazne środowisku, nadające się do recyklingu, często przynosi dodatkowe oszczędności.

 

Jak rozmieścić towar w przestrzeni ładunkowej?

Nie zapominajmy o ergonomii pakowania i układania ładunków w przestrzeni samochodu. Coraz chętniej wykorzystuje się pojemniki lub opakowania pozwalające na bezpieczne przewożenie większej ilości towarów w ramach jednej przestrzeni ładunkowej.

Optymalizacja wykorzystania miejsca zwiększa zatem efektywność transportu, obniża jego koszty oraz ogranicza znacząco ślad węglowy, dzięki zmniejszeniu ilości kursów.

Szybka dostawa to zmniejszenie ryzyka zepsucia towaru. Podstawowym przecież kryterium działania w przypadku świeżej żywności jest maksymalne skrócenie czasu od momentu zejścia gotowego produktu z linii do stołu konsumenta.

 

Recykling – odzyskiwanie i przetwarzanie

Recykling dotyczy również transportu. Najczęściej stawia się na opakowania transportowe wykonywane z surowców umożliwiających późniejsze ponowne przetworzenie ich. Wiele kontenerów wykonuje się częściowo lub niemal w całości z recyklatu.

Dzięki temu znacząco zmniejsza się zużycie surowców pierwotnych, a także ogranicza koszty potrzebne do wyprodukowania nowych opakowań. Równocześnie nie traci się na jakości i poziomie zabezpieczenia.

 

Bezpieczeństwo żywności i ekologia idą w parze

Podstawą dla transportu żywności jest oczywiście flota. Chętnie stawia się na rozwiązania energooszczędne, hybrydowe lub pojazdy zasilane w całości energią elektryczną. Szczególnie dobrze sprawdza się to w transporcie pierwszej i ostatniej mili w dużych ośrodkach miejskich.

Dla optymalizacji zużycia energii, efektywnego zarządzania flotą, badania i zmniejszania śladu węglowego wielkim wsparciem są nowoczesne technologie. W wielu firmach stosuje się spersonalizowane systemy informatyczne, często połączone szeregiem czujników i sensorów w ramach Internetu Rzeczy.

Okazuje się bowiem, że sztuczna inteligencja potrafi wspomóc nie tylko optymalizację procesów transportowych pod względem kosztów i czasu, ale także przydaje się do walki o czystsze środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *