Trend na rynku – eksport produktów mlecznych z Polski

Trend na rynku – eksport produktów mlecznych z Polski image

Polska żywność cieszy się olbrzymim zainteresowaniem rynków zagranicznych, co przekłada się oczywiście na ciągle rosnący eksport produktów za granicę. Krajowi producenci zyskują dzięki temu dodatkowe możliwości, zbyt oraz szansę na dynamiczny rozwój swoich biznesów.

Wysoka jakość polskich produktów została już doceniona na rynkach europejskich. Obecnie coraz więcej firm rozpoczyna podbój również innych przestrzeni. Olbrzymi potencjał wciąż tkwi w rynku azjatyckim, afrykańskim oraz w Ameryce Południowej, do których powoli zaczynają docierać polskie artykuły spożywcze.

Jednym z najchętniej eksportowanych polskich produktów spożywczych są przetwory mleczne. Skąd tak wielkie zainteresowanie tego typu towarami oraz jakie perspektywy roztaczają się przed rodzimym mleczarstwem na najbliższych kilka lat?

 

Produkcja artykułów mleczarskich w Polsce – krajowe spożycie oraz aktualny eksport

 

Szacuje się, że w naszym kraju produkuje się coraz więcej mleka – w granicach 14 miliardów litrów rocznie. W ostatnim roku odnotowano wzrost skupu tego surowca o ponad 2%, przy niestety nieco niższych cenach za produkt. Obniżenie cen wywołało oczywiście niezadowolenie przedstawicieli branży. Jest to trend globalny, gdyż podobne nastroje panują też w innych krajach, na przykład w Niemczech i Francji.

Co ciekawe, pomimo niższych cen w naszym kraju produkcja samego mleka oraz produktów pochodnych stale rośnie. Jak podają statystyki bilansowe spożycie tego surowca w 2017 roku wynosiło 223 litry i z każdym rokiem wzrasta. W zeszłym roku rodzimy popyt doprowadził wręcz do zmniejszenia eksportu, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie.

Polska regularnie eksportuje mleko do niemal wszystkich krajów Unii Europejskiej. W ostatnich latach pojawiły się także nowe kierunki, w tym Emiraty Arabskie, Jordania, Malezja, Pakistan, Wietnam. Coraz częściej wspomina się również o rozwoju eksportu do krajów afrykańskich, odznaczających się intensywnym powiększaniem się populacji, co przekłada się na znacznie większe zapotrzebowanie na żywność.

 

Pochodne mleka – co się najlepiej sprzedaje za granicą?

 

Nie można zapominać, że samo mleko nie jest naszym głównym towarem eksportowym. Oprócz niego zakłady mleczarskie regularnie sprzedają też rozmaite inne przetwory, a przede wszystkim masło i sery, produkty UHT, jogurty. Coraz większym zainteresowaniem konsumentów zagranicznych cieszy się także odtłuszczone mleko w proszku.

Szczególnie dobrze sprzedają się produkty o stosunkowo długiej dacie przydatności do spożycia, co pozwala na zdecydowanie wygodniejszy i tańszy transport.

 

Transport produktów mlecznych – na co trzeba zwracać uwagę?

 

Istotnym zagadnieniem związanym z mlekiem i jego pochodnymi jest konieczność zapewnienia odpowiednich warunków podczas całego procesu produkcyjnego oraz w transporcie. Na długich dystansach również należy zapewnić niezmienione warunki, dla zachowania odpowiednich właściwości produktu oraz aby nie dopuścić do przedwczesnego zepsucia się, co przełożyłoby się na olbrzymie straty, które musiałaby pokryć firma transportowa, do czego zobowiązują ją przepisy prawa.

Aby usprawnić transport w chłodniach, wykorzystuje się coraz powszechniej zestawy czujników do nieustannego monitorowania temperatury w przestrzeniach transportowych. Pomaga to dostarczać produkty mleczne zawsze świeże i odpowiednie do spożycia.

Nowoczesny transport otwiera nowe możliwości przed eksportem polskich produktów mleczarskich nawet na naprawdę duże odległości.

 

Rozwój eksportu produktów mlecznych a wsparcie państwa

 

Przemysł mleczarski staje się powoli główną wizytówką polskiego eksportu. Produkty są świeże, naturalne, w pełni ekologiczne i spełniają najwyższe normy jakości. Doceniają je konsumenci na całym świecie, poszukując ich w ofercie sklepów.

Przed firmami z polskiej branży mleczarskiej wciąż wiele ścieżek rozwoju, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał posiadanego towaru. Aby to osiągnąć, potrzebne jest jednak wsparcie ze strony państwa oraz Unii Europejskiej. Dzięki zwiększeniu zaangażowania oraz konsekwentnemu stawianiu na polskie produkty mamy jednak wielką szansę stać się prawdziwym potentatem mleczarskim na naprawdę światowym poziomie.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz