Trendy na rynku żywności w 2020 roku

Trendy na rynku żywności w 2020 roku image

Przyzwyczailiśmy się do śledzenia trendów modowych i wnętrzarskich, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, przynosząc każdego roku coś nowego. Nie powinniśmy jednak zapominać, że także inne dziedziny życia i przemysłu kierują się rozmaitymi tendencjami i modami, wyznaczającymi nowe ścieżki rozwoju.

Podobnie jest także w gastronomii. Branża spożywcza zmienia się z roku na rok, próbując nadążyć za oczekiwaniami klientów, którzy stają się coraz bardziej świadomi tego, co jedzą i co chcieliby znajdywać na sklepowych półkach. Co przyniesie nam zatem nadchodzący rok na rynku żywności? Jakich nowinek możemy oczekiwać?

 

Zdrowsze zamienniki dla popularnych przysmaków

 

Żyjemy w świecie, w którym warto być fit. Dlatego też niektóre przekąski, choć pyszne, muszą niestety odejść w zapomnienie lub zostać mocno ograniczone. Przemysł spożywczy staje zatem przed dużym wyzwaniem, jak je zastąpić.

Analitycy rynku twierdzą, że w nadchodzącym roku przede wszystkim branża spożywcza będzie szukała zastępczych substancji słodzących – na przykład coraz częściej będzie się pojawiał zagęszczony syropy z mnicha i granatów zamiast syropu glukozowo-fruktozowego. Ciekawym zagadnieniem jest poszukiwanie alternatywy dla pysznego, ale niestety niezbyt zdrowego, masła orzechowego. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nadchodzące miesiące zaowocują wprowadzeniem na sklepowe półki kremów z pestek arbuza, dyni lub ciecierzycy.

 

Bycie wege jest w modzie

 

Coraz więcej Polaków decyduje się na przejście na wegetarianizm lub weganizm. Powody takiej decyzji są różne, jednakże silnie widać w tym nawiązanie do globalnego trendu. Bycie wege jest po prostu popularne i coraz bardziej modne.

Z tego względu powstaje coraz więcej restauracji, oferujących wyłącznie wegetariańskie posiłki, a w sklepach można znaleźć specjalne działy z produktami dla fanów bezmięsnej diety.

 

Mimas, czyli najprawdziwsze małe co nieco

 

Kolejnym trendem, który może zrewolucjonizować sposób odżywiania się, są „mimasy”, czyli małe posiłki, które zastępują główne trzy dania w ciągu dnia. Sporo osób dostrzega, że ze względu na dobre samopoczucie oraz zdrowie lepszym rozwiązaniem jest jedzenie większej ilości naprawdę małych posiłków.

Mimas powinno być oczywiście zdrowe. Najczęściej proponowane dania wywodzą się z kuchni wegetariańskiej. Przykładem tego typu produktów mogą być choćby tapasy lub sushi.

 

Uprawy w centrum miejskiej dżungli

 

Spore grono osób pragnie mieć swój ogródek z warzywami uprawianymi na własny użytek. Okazuje się, że jest to już nawet możliwe w centrach dużych miast, gdzie naprawdę trudno o choćby kawałek grunty, który na dodatek nie byłby zanieczyszczony.

Z pomocą przychodzą uprawy piętrowe w formie wózków lub pływające gospodarstwa wodne, pozwalające na uprawianie ziół i warzyw gdziekolwiek mamy na to ochotę, nawet w prywatnym mieszkaniu. Specjaliści zastanawiają się, czy tego typu uprawy nie będą pojawiać się również bezpośrednio w sklepach, w których każdy mógłby zerwać świeży pęczek bazylii lub szczypiorku wprost z grządki.

 

Żegnaj plastiku – poszukiwanie alternatywnych opakowań

 

Nie można mówić o ekologicznej żywności w oderwaniu od opakowań. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, z czego są one wykonane. Większa świadomość w kwestii bezpieczeństwa produktów spożywczych wśród konsumentów, przekłada się także na wyższe oczekiwania względem odpowiedzialnego i bezpiecznego dla środowiska pakowania wszelkiej żywności.

Wielu klientów jest wręcz w stanie zapłacić więcej, żeby dostać produkty zapakowane w papier lub inne materiały, które można używać wielokrotnie i które poddaje się recyklingowi.

Ciekawym rozwiązaniem, które pojawiło się w Polsce i z wolna zdobywa rynek, jest precykling, czyli sprzedawanie żywności w sklepach do własnych opakowań wielokrotnego użytku. Pozwala to zakupić dokładnie taką ilość produktu, jaka jest nam potrzebna, bez konieczności wytwarzania kolejnych śmieci z niepotrzebnych opakowań w gospodarstwie domowym.

 

***

 

Nowoczesna żywność ma różne oblicza, a trendy z nią związane łączą zafascynowanie możliwościami nauki, technologii oraz dbałość o środowisko naturalne i wysoką jakość wszystkich kupowanych produktów.

Warto uważnie śledzić trendy spożywcze i samodzielnie sprawdzać, które z modnych smaków i pomysłów na żywność są nam najbliższe. Różnorodność sprawia bowiem, że każdy znajdzie coś dla siebie, co pokocha i wprowadzi na stałe do zdrowego i ekologicznego jadłospisu.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz