Trendy spożywcze w 2020 roku – jakie produkty kupujemy?

Trendy spożywcze w 2020 roku – jakie produkty kupujemy? image

Każdego dnia kupujemy żywność i napoje – bez nich nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Zapewniają nam energię do życia, dostarczają niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego działania organizmu.

Jedzenie potrafi być również prawdziwą przyjemnością, która, jak wiele innych aspektów życia, podlega modzie. Jak zatem kształtują się bieżące trendy spożywcze? Jakie produkty cieszą się największym zainteresowaniem konsumentów?

 

Czasy przed i w trakcie pandemii koronawirusa

Parafrazując słowa Henryka Sienkiewicza – rok 2020 jest to dziwny rok. Pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal wszystkie elementy życia, również na całą branżę spożywczą i zachowania konsumenckie.

Nie zapominajmy, że mimo wszystko ta część gospodarki ucierpiała w najmniejszym stopniu w porównaniu z innymi dziedzinami. Wiele jednak zmieniło się w kwestii najczęściej wybieranych produktów.

Co takiego kupowali Polacy podczas przymusowej izolacji od świata? Wybór padał najczęściej na żywność o długim terminie przydatności do spożycia. Nasi rodacy sięgali zatem po dania gotowe, kasze, makarony, które łatwo przechowywać przez dłuższy czas.

Z tego samego powodu znacząco wzrosło zapotrzebowanie na produkty mrożone, już wcześniej cieszące się sporym zainteresowaniem. W okresie pandemii ich sprzedaż wzrosła jednak dodatkowo.

Ciekawym trendem spożywczym, związanym ściśle z epidemią, stała się zmiana podejścia do sposobu robienia zakupów. Jeszcze w styczniu i lutym polskie społeczeństwo wykazywało się niewielkim zaufaniem wobec zakupu żywności za pośrednictwem Internetu. Do lutego tę formę zakupów wybierało ok. 15% klientów. Zazwyczaj były to jednak działania jednorazowe, traktowane jako eksperyment.

W okresie pandemii sytuacja uległa diametralnej zmianie. Z danych opublikowanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej wynika, że niemal 50% Internautów zaczęło robić zakupy spożywcze właśnie w przestrzeni wirtualnej. Konsumenci stwierdzili, że są one szybsze, wygodniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. W dużej mierze wynika to z podniesienia jakości usług, dopasowujących się do dynamicznie zmieniającego się popytu.

Warto również zauważyć, że wiele osób deklaruje, że nawet po całkowitym wygaśnięciu pandemii wciąż będzie kupować żywność online.

 

Nie tylko pandemia – popularne trendy spożywcze w 2020 roku

Rok 2020 przyniósł również wzmożone zainteresowanie produktami naturalnymi, pochodzącymi z ekologicznych gospodarstw. Ma to związek z rosnącą świadomością społeczną. Ludzie dokładnie sprawdzają, co jedzą i jaki ma to wpływ na ich zdrowie.

Świadomi konsumenci szukają produktów świeżych i pełnowartościowych, najlepiej pochodzących z ekologicznych, certyfikowanych upraw. Nie wystarcza już samo zapewnienie producenta, że jego żywność jest zdrowa. Polacy coraz większą wagę przykładają do certyfikatów takich, jak choćby certyfikat żywności ekologicznej, przedstawiany jako listek ułożony z 12 białych gwiazdek na zielonym tle.

Certyfikowane produkty muszą być wytwarzane według ściśle określonych norm, bez syntetycznych dodatków, GMO i pestycydów. Cała infrastruktura ma być również w pełni przyjazna środowisku naturalnemu i działać zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Polacy chętnie sięgają także po żywność w eko-opakowaniach. Do łask wracają papierowe torebki, szklane butelki z kaucją, oddawane później do sklepu do ponownego wykorzystania. Wielu klientów deklaruje wręcz, że są gotowi dopłacić, byle dostać produkt zapakowany w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego, bez niepotrzebnych warstw plastiku.

Z tym nurtem silnie związana jest także rosnąca społeczność wegetariańska w naszym kraju. Jej liczebność już jakiś czas temu przekroczyła 1 milion obywateli.

Zainteresowanie produktami roślinnymi jest coraz większe. Wpływa to na dostępność produktów tego typu na rynku. Coraz szersze grono wytwórców wprowadza na rynek wegetariańskie i wegańskie wersje popularnych dań mięsnych.

 

Moda na zdrową żywność

Światowe trendy pokazują wyraźnie, że coraz większe uznanie na światowym i polskim rynku zyskuje żywność ekologiczna. Ludzie starają się sięgać po produkty wartościowe, produkowane w sposób przyjazny dla natury. Równocześnie zwracają też uwagę na smak i właściwości danego artykułu spożywczego.

Świadomi konsumenci mają obecnie wysokie wymagania, wpływając na zachowania producentów, którzy coraz częściej wprowadzają szeroki wybór towarów wysokiej jakości – ekologicznych i roślinnych, aby utrzymać dobrą pozycję na konkurencyjnym rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *