Trendy w produkcji żywności w 2020 roku

Trendy w produkcji żywności w 2020 roku image

Produkcja żywności, podobnie jak wiele innych sektorów gospodarczych, kieruje się rozmaitymi trendami. Część z nich zmienia się sezonowo, inne pozostają na dłużej, wpisując się ponadczasowe standardy.

Rok 2020 nie należy do najprzyjaźniejszych dla światowej gospodarki. Koronawirus zdestabilizował sytuację na rynku oraz wpłynął negatywnie na płynność towarów na różnych etapach łańcuchów dostaw. Dotyczy to także branży spożywczej oraz samej produkcji żywności.

Mimo to można zaobserwować kilka nurtów produkcyjnych, szczególnie przychylnie odbieranych przez konsumentów. Jak wygląda wytwarzanie żywności w obecnym roku i jakie trendy należą do najpopularniejszych? O tym opowiemy poniżej.

Najważniejsze trendy – jakość i naturalność

Jak pokazują badania oraz analizy rynków lokalnych na całym świecie, konsumenci stawiają obecnie przede wszystkim na produkty naturalne, pochodzące od sprawdzonych i zaufanych dostawców. Trend ten utrzymuje się już od pewnego czasu. Nie zatrzymała go nawet pandemia – żywność ekologiczna wysokiej jakości zyskała na popularności i była jednym z typów artykułów spożywczych, które nie zanotowały spadku sprzedaży.

Jakie rodzaje żywności w szczególności znalazły uznanie w oczach klientów?

Produkty na bazie roślin

Społeczność wegańska rośnie w olbrzymim tempie również w naszym kraju. Pod koniec zeszłego roku osiągnęła już 1 milion osób i wciąż się zwiększa. Wraz z nią rozwija się zapotrzebowanie na wartościowe produkty roślinne. Zjawisko to utrzymuje się od pewnego czasu i najpewniej pozostanie z nami jeszcze przez długie lata.

Konsumenci chętniej sięgają po niskoprzetworzone artykuły, przygotowane na bazie roślin, widząc w nich zdrową i wartościową alternatywę do mięsa pełnego nasyconych tłuszczów i cholesterolu.

Owoce i warzywa w roli głównej

Jak widzimy w aktualnych piramidach żywieniowych, podstawą każdej pełnowartościowej i zdrowej diety powinny być owoce i warzywa. Co ciekawe, możemy zaobserwować na całym świecie, że ich spożycie gwałtownie rośnie, stając się prawdziwie globalnym trendem.

Chętnie sięgają po nie wegetarianie i weganie, osoby na rozmaitych dietach eliminacyjnych.

Trudno się dziwić, gdyż w owocach i warzywach znajdziemy przecież wiele witamin, minerałów i innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mogą zatem stać się zdrową i wartościową przekąską o niskiej kaloryczności.

Wartościowe przekąski

Na całym świecie prężnie rozwija się rynek zdrowych przekąsek, w których kaloryczne składniki zastępuje się zdrowszymi alternatywami. Mogą po nie zatem bezpiecznie sięgać osoby będące na rozmaitych dietach, w tym nawet tych odchudzających. Sprawdzają się u osób aktywnych oraz u tych, którzy żyją w nieustannym biegu, dostarczając wielu cennych wartości odżywczych i pomagając uporać się z małych głodem.

Jak podają badania rynku przekąsek na świecie, niecałe dwa lata temu wartość tego sektora wynosiła 23 miliardy dolarów. Szacuje się, że do 2025 roku osiągnie jednak aż 33 miliardy dolarów. Oznacza to gwałtowny wzrost i rozwój branży przekąskowej.

Desery bez wyrzeczeń

Każdy ma czasami ochotę na małe co nieco. Desery jednak w większości przypadków są zakazaną przyjemnością dla wszystkich, którzy pragną prowadzić zdrowy tryb życia. Chyba że skorzystają z innego trendu, który podbija rynki spożywcze w różnych krajach.

Coraz większą popularnością zaczyna się bowiem cieszyć wytwarzanie deserów „dietetycznych”. Najczęściej są to produkty o zmniejszonej zawartości cukru i tłuszczu, w których składzie znalazły się za to owoce, nasiona lub tak ostatnimi czasy popularne nasiona chia.

Bezpiecznie i zdrowo – zmiany w produkcji żywności

Konsumenci na całym świecie zaczynają coraz mocniej zwracać uwagę na to, co jedzą. Wymagają zatem od producentów produktów jak najwyższej jakości, wykonanych ze sprawdzonych, zdrowych i bezpiecznych składników.

Wytwórcy, którzy pragną utrzymać dobrą pozycję na rynku, muszą zatem pójść za ekologiczną modą i zainwestować w wartościowe produkty – wpisujące się w zdrowy tryb życia oraz odpowiednio zbalansowaną dietę milionów konsumentów na całym świecie.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *