Utrwalanie żywności przy pomocy prądu

Utrwalanie żywności przy pomocy prądu image

Skuteczne utrwalenie żywności stanowi jedno z największych wyzwań, stawianych przed nowoczesnymi łańcuchami dostaw.

Producenci i przetwórcy szukają nowych sposobów na to, by ich produkty miały wydłużony termin przydatności oraz były w pełni bezpieczne na każdym etapie, zanim trafią w ręce finalnego konsumenta.

Okazuje się, że wielkim wsparciem w tym procesie mogą być nowoczesne technologie, które pozwalają choćby na utrwalanie żywności prądem. Na czym to polega?

 

Najpopularniejsze metody utrwalania żywności

 

Istnieje wiele, mocno zróżnicowanych technik, służących utrwalaniu produktów spożywczych. Można stosować środki chemiczne, w tym choćby konserwanty, cieszące się niezbyt dobrą sławą. Często jednak sięga się po bardziej naturalne rozwiązania, które podnoszą bezpieczeństwo żywności, bez negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

Do najpopularniejszych metod utrwalania żywności zalicza się:

  • mrożenie,
  • pasteryzację,
  • sterylizację,
  • suszenie.

Każde z wymienionych rozwiązań pozwala na wydłużenie terminu przydatności do spożycia oraz zwiększa bezpieczeństwo żywności w transporcie lub magazynowaniu. W przypadku pierwszych trzech metod dochodzi do obróbki termicznej, co często prowadzi jednak do obniżenia walorów smakowych, konsystencji i wyglądu produktu.

Naukowcy szukają zatem wciąż nowych rozwiązań. Ciekawy koncept zaproponowali w ostatnim czasie specjaliści z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Okazuje się bowiem, że żywność można utrwalać również przy pomocy prądu, a zwłaszcza elektrycznego pola pulsacyjnego.

 

Czym jest PEF?

 

Zespół badawczy udoskonala obecnie technologię utrwalania żywności przy pomocy elektrycznego pola pulsacyjnego – PEF (ang. Pulse Electric Field). W tym przypadku oddziałuje się na żywność serią krótkich impulsów elektrycznych, o wysokiej amplitudzie napięcia. Taki proces nazywa się często elektroporacją.

Zastosowanie pola elektrycznego może przynosić różne rezultaty, w zależności od zastosowanych parametrów. W ten sposób na przykład utrwala się żywność, poprzez zniszczenie komórek bakterii lub drożdży. Metoda ta bywa również wykorzystywana do wstępnej obróbki produktów spożywczych, co skraca późniejsze etapy przygotowawcze. Przy pomocy PEF da się także pozyskać konkretne substancje odżywcze z danego produktu lub wzmocnić konkretne parametry żywności.

 

Największe zalety elektrycznego pola pulsacyjnego w utrwalaniu żywności

 

Utrwalanie żywności przy pomocy pola elektrycznego pozwala uniknąć stosowania obróbki termicznej, która często obniża wartość odżywczą danego produktu. Uzyskuje się większą trwałość, wydłuża czas przydatności do spożycia oraz poprawia bezpieczeństwo żywności.

Wykorzystanie PEF jako elementu wstępnego przygotowania produktów (np. przed zamrożeniem lub suszeniem) pozwala usprawnić cały proces. Dzięki temu skraca się czas suszenia lub mrożenia nawet o 20%. Obniża się również zużycie energii elektrycznej, niezbędnej do przeprowadzenia wszelkich działań. Usprawnia to cały zabieg oraz zmniejsza jego koszty, co przekłada się na większą efektywność produkcji.

Przy pomocy pola elektrycznego da się wpływać na konkretne właściwości artykułów spożywczych. Można choćby poprawić smak lub klarowność. Bywa to stosowane zwłaszcza w przypadku napojów takich, jak soki lub smoothies.

 

Wdrożenie PEF w zakładach produkcyjnych a logistyka procesów

 

Zainteresowanie utrwalaniem żywności przy pomocy pulsacyjnego pola elektrycznego rośnie z każdym rokiem. Jest to kolejny skuteczny sposób na bezpieczną obróbkę rozmaitych produktów. Wciąż jednak głównym problemem wdrożeniowym pozostaje kwestia wysokiego kosztu zakupu urządzeń, generujących pole elektryczne o odpowiednich parametrach.

Wzrost zapotrzebowania na tę technologię powoduje jednak jej nieustanne unowocześnianie oraz zwiększenie jej dostępności dla nowoczesnej produkcji żywności.

Warto zatem obserwować działania naukowców oraz sprawdzać zmiany w tym temacie. W utrwalaniu żywności przy pomocy PEF może bowiem tkwić sposób na skuteczne i ekologiczne zabezpieczanie produktów, bez generowania nadmiernych kosztów. A to szansa na zdrową żywność, utrwalaną metodą przyjazną dla przedsiębiorców, konsumentów oraz środowiska naturalnego.

reklama post

Dodaj komentarz