Wykorzystanie cobotów w magazynach z mrożoną żywnością

Wykorzystanie cobotów w magazynach z mrożoną żywnością image

W wielu nowoczesnych magazynach ludzie i roboty współpracują każdego dnia dla osiągania jak najlepszych wyników. Tego typu działania prowadzą do optymalizacji wykorzystania przestrzeni, zwiększenia bezpieczeństwa oraz oczywiście do solidnych oszczędności.

Coboty powoli stają się standardem w magazynach, również tych, w których panują szczególnie trudne warunki. A przykładem takich miejsc są oczywiście chłodnie i mroźnie.

Do czego przydają się zatem roboty wspomagające w magazynach z mrożoną żywnością?

 

Wykorzystanie maszyn w magazynach spożywczych

 

Niektóre osoby zastanawiają się, czy wykorzystanie maszyn w magazynach żywności, a zwłaszcza w chłodniach i lodowniach, jest na pewno bezpieczne. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak zostanie przygotowany projekt oraz przeprowadzone wdrożenie.

Generalnie mówiąc, pod wieloma względami zastosowanie w magazynach cobotów znacząco zwiększa jednak bezpieczeństwo produktów oraz ludzi, znajdujących się w tej przestrzeni.

Roboty mogą zajmować się różnymi zadaniami. Najczęściej ich rolą bywa paletyzacja, paczkowanie lub transport towarów w przestrzeni magazynu. Do tych powtarzalnych zadań nadają się wręcz idealnie, podnosząc wydajność i efektywność całego procesu.

 

Dlaczego coboty są skuteczne w pracy magazynowej?

 

Najczęściej obowiązki wiążące się z pakowaniem i paletyzacją żywności zalicza się do nużących i powtarzalnych. Często są przeprowadzane w miejscach, w których ze względu na magazynowanie produktów wrażliwych, panuje bardzo niska temperatura. Takie warunki bywają bardzo szkodliwe dla ludzi. Mogą prowadzić do pogorszenia się ogólnego samopoczucia, zmęczenia oraz rozmaitych schorzeń. Regularna, wielogodzinna praca w niskich temperaturach bywa choćby przyczyną różnych chorób stawów.

Wprowadzenie w takich miejscach cobotów znacząco odciąża człowieka. Maszyny są w stanie wykonać powtarzalne zadania ze znacznie większą prędkością i dokładnością, minimalizując błędy i straty. Równocześnie niskie temperatury nie stanowią dla nich zagrożenia – bez szkody dla mechanizmu mogą funkcjonować w takich warunkach przez wiele godzin.

Częściowa automatyzacja paletyzacji lub transportu to także mniejsze ryzyko uszkodzenia żywności i przypadkowego jej zanieczyszczenia. Roboty wykonuje się z trwałych, prostych do utrzymania czystości materiałów, co pozwala utrzymać w magazynie najwyższe normy sanitarne.

Coboty ograniczają ilość wypadków oraz ułatwiają działanie w chłodniach i mroźniach. Stanowią też zdecydowanie mniejsze zagrożenie dla człowieka. Do działania wykorzystują bowiem sztuczną inteligencję oraz szereg czujników i kamer. Mają też dostęp do centralnej bazy danych, map i GPS. W ten sposób urządzenia poruszają się we wspólnej przestrzeni bezkolizyjnie.

 

Właściwe programowanie cobotów – o czym trzeba pamiętać?

 

Coboty działają wtedy dobrze, gdy zostaną prawidłowo zaprogramowane. Wszystkie obowiązujące wytyczne co do działania robotów wspomagających zostały ustandaryzowane przez światowe agencje i instytuty takie, jak: International Standards Organization (ISO), American Natiolan Standards Institute (ANSI), Robotics Industries Association (RIA).

Cobot, wprowadzany do przestrzeni magazynowej, powinien mieć przede wszystkim ograniczoną prędkość poruszania się, tryby działania oraz ściśle wytyczoną przestrzeń do pracy. W ten sposób tworzy się dla niego optymalne środowisko oraz gwarantuje bezpieczeństwo dla ludzi współdzielących z maszyną wspólną przestrzeń.

Trzeba bowiem pamiętać, że inaczej niż w przypadku maszyn przemysłowych, coboty nie działają w izolacji, w wydzielonym dla nich miejscu, do którego pracownicy nie mają wstępu. Ich rolą jest wspieranie człowieka i asystowanie mu w różnych czynnościach.

Stąd też zatrudnienie w magazynie doświadczonych programistów, którzy potrafią odpowiednio dopasować sposób działania cobota do potrzeb miejsca i przebywających w nim ludzi, stanowi często klucz do sukcesu.

 

Coboty – przyszłość nie tylko paletyzacji w magazynach

 

Obecnie roboty wspierające pomagają w paletyzacji, układaniu i transporcie produktów w chłodniach i mroźniach. Wyręczają człowieka w wielu męczących zadaniach, wykonywanych w trudnych warunkach. Dzięki nim już teraz wzrasta efektywność pracy i bezpieczeństwo, a koszty każdego procesu maleją.

Automatyzacja magazynu jest jednak dopiero na samym początku rozwoju. Coboty coraz śmielej wykorzystują sztuczną inteligencję oraz inne nowoczesne technologie, które pozwalają im poszerzać zakres obowiązków o nowe dziedziny. Jak wielkim wsparciem staną się w ciągu najbliższej dekady? Czas pokaże.

reklama post

Dodaj komentarz