Wykorzystanie sensorów i czujników przy produkcji żywności

Wykorzystanie sensorów i czujników przy produkcji żywności image

Branża spożywcza intensywnie się zmienia w ostatnim czasie, wykorzystując coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, które oferuje rewolucja Industry 4.0.

Jednym z kluczowych elementów, wpływających na kształt procesów produkcyjnych, stają się obecnie nowoczesne czujniki, powszechnie stosowane na liniach wytwórczych, w magazynach lub w pojazdach. Szczególnego znaczenia nabrały one zwłaszcza w przypadku spożywczych łańcuchów dostaw.

Jak stosuje się czujniki przy produkcji żywności? Jakie dają one możliwości dla tego sektora gospodarki?

 

Smart rozwiązania dla nowoczesnej branży spożywczej

Rozwój sektora rolno-spożywczego w ostatnim czasie jest bardzo intensywny. Wykorzystuje się coraz szerzej nowoczesne technologie, które odmieniają całe procesy wytwórcze.

Maszyny, cyfryzacja i automatyzacja działań zwiększają efektywność pracy, poprawiają bezpieczeństwo żywności i ludzi w zakładach produkcyjnych oraz wpływają znacząco na obniżenie kosztów.

Podstawą do działania jest jednak zawsze dbałość o zachowanie najwyższej jakości na wszystkich etapach wytwórczych. Artykuły spożywcze, a zwłaszcza świeża żywność, zaliczają się bowiem do produktów wrażliwych, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Aby nie dopuścić do zepsucia żywności, należy chronić ją przed przypadkowym skażeniem lub zabrudzeniem. Równie ważne jest zachowanie stałych warunków na każdym etapie wytwarzania i dystrybucji. Dzięki temu zabezpiecza się żywność przed inicjacją procesów fizykochemicznych oraz rozwojem groźnych dla ludzi bakterii lub innych drobnoustrojów.

W tym wszystkim wielkim wsparciem mogą być właśnie niepozorne, małe czujniki.

 

Czujniki w branży spożywczej – sposób na optymalizację pracy

Czujniki zbierają olbrzymie ilości danych podczas codziennej pracy spożywczych linii produkcyjnych. Ich zadaniem jest kontrola maszyn oraz jakości wytwarzanych artykułów.

Gdzie najczęściej spotyka się sensory? Powszechnie montuje się je na liniach produkcyjnych oraz przy ścieżkach przejazdu robotów typu AGV. Chętnie umieszcza się je w magazynach surowców i gotowych produktów, w których kontrolują warunki przechowywania żywności.

Urządzenia podpina się do sieci WiFi, dzięki czemu wszystkie informacje na bieżąco trafiają do centralnego komputera.

Co zyskują dzięki temu producenci? Przede wszystkim wykorzystanie czujników pozwala na kontrolowanie kluczowych danych w czasie rzeczywistym. Od razu wiadomo z jaką wydajnością pracują maszyny, czy nie doszło do przekroczenia dopuszczalnych temperatur granicznych w transporcie wewnętrznym transporcie surowców lub gotowych produktów.

Gdy pojawiają się jakiekolwiek błędy lub nieprawidłowości, od razu można wdrożyć procedury naprawcze, bez czekania na trwałe uszkodzenie żywności, co generowałoby wielkie straty. Analiza danych na bieżąco chroni też przed poważnym uszkodzeniem maszyn, co z kolei prowadziłoby do kosztownych przestojów i opóźnień w realizacji zamówień.

Bazy danych są w czasie rzeczywistym zapisywane, przetwarzane i analizowane przez systemy informatyczne. Umożliwia to sprawne podejmowanie decyzji biznesowych, dotyczących na przykład inwestycji lub prognozowania rynku, w oparciu o rzetelne dane. Zmniejsza to ryzyko nietrafionych działań oraz prowadzi do stabilnego, zrównoważonego rozwoju firmy.

 

Analityka predyktywna w produkcji żywności

Analiza danych, zebranych przez czujniki, pozwala również na wykorzystywanie takich narzędzi, jak analityka predyktywna. Co to takiego? Mówiąc najprościej, to przepowiadanie działań na przyszłość w oparciu o dane z historii firmy.

Czujniki i sensory są w tym naprawdę nieocenione. Dokładna analiza danych oraz zapoznanie się z konkretnymi przypadkami z przeszłości sprawia, że podejmuje się lepsze i bardziej przemyślane decyzje. Łatwiej również wyłapać stałe wzorce zachowań konsumenckich, na przykład w przypadku artykułów spożywczych kupowanych sezonowo. Udaje się też dokładniej przewidywać trendy, co przynosi lepsze planowanie zapasów i produkcji oraz oferowanie towarów bardziej dopasowanych do aktualnego popytu.

W ten sposób można zbudować solidną pozycję na rynku oraz mocną przewagę nad konkurencją z branży.

 

Branża spożywcza – technologia jako największe wsparcie produkcji

Nie da się ukryć, że nowoczesne technologie w produkcji żywności dają obecnie olbrzymie możliwości rozwoju dla całego sektora gospodarki.

Dzięki nim zwiększa się efektywność procesów oraz bezpieczeństwo produktów, które utrzymują swoje optymalne właściwości aż do chwili, gdy trafią na stoły zadowolonych konsumentów. Tak buduje się rozpoznawalność marki oraz zaufanie społeczne, bez którego trudno pozyskiwać nowych odbiorców.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *