Wykorzystanie sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji biznesowych

Wykorzystanie sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji biznesowych image

Współczesny biznes rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. A widać, że wciąż największe zmiany są jeszcze cały czas przed nami. Industry 4.0 staje się powoli faktem i nowa rewolucja na zawsze odmieni oblicze przemysłu i całej gospodarki. Czy tego chcemy, czy nie.

Za narzędzia niezbędne dla nowoczesnego biznesu powszechnie uznaje się sztuczną inteligencję, cyfryzację i robotyzację, które stają się podstawą do działania rozmaitych przedsiębiorstw.

 

Sztuczna inteligencja i maszyny w przemyśle – sprawniejsze działanie firmy

 

Nowoczesne maszyny nie muszą być już w pełni zależne od pracy człowieka. Przemysł 4.0 stawia bowiem na rozwiązania wyposażone w sztuczną inteligencję, które w znaczącym stopniu mogą osiągać autonomiczność. Efekt? Procesy działają sprawniej, a człowiek może zająć się zarządzaniem, optymalizacją pracy, aby osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Szczególnie potrzebne w zarządzaniu rozbudowanym przedsiębiorstwem stają się obecnie nowoczesne systemy typu ERP o charakterze chmurowym. Posiadają dostęp do niemal wszystkich sfer życia firmy, co przekłada się na ich niesamowitą użyteczność.

Za pomocą rozmaitych czujników i sensorów pozyskują tysiące danych ze wszystkich maszyn, wpływając na optymalizację bieżącej pracy. Mogą także analizować dane bieżące i historyczne, szukając w nich wzorów i konkretnych tendencji. To z kolei przekłada się na szybkie i sprawne tworzenie precyzyjnych raportów, na podstawie których zdecydowanie łatwiej podejmować kluczowe decyzje związane z przyszłością firmy, rozwojem produkcji lub zmianami w prowadzeniu działalności.

ERP działa w chmurze, w której dochodzi do scalania wszystkich danych z różnych czujników. Pozwala to na znaczące usprawnienie procesów, a także na automatyzację niektórych działań. System jest w stanie samodzielnie uczyć poszczególne maszyny, co dodatkowo optymalizuje ich pracę oraz pozwala ograniczyć niekonieczne zaangażowanie człowieka w programowanie każdego robota indywidualnie.

 

Do czego przydaje się sztuczna inteligencja w zarządzaniu firmą?

 

Okazuje się, że sztuczna inteligencja przynosi wiele istotnych korzyści dla kompleksowego zarządzania firmą. Pozwala zmagazynować ogrom danych w jednej, łatwo dostępnej przestrzeni, a także analizować je w tempie niedostępnym dla zwykłego człowieka.

Systemy ERP generują raporty, które w prosty i przejrzysty sposób pokazują realne obciążenie maszyn, ich możliwości oraz opcje modernizacji i optymalizacji całego procesu.

Daje to szansę na podejmowanie rozmaitych decyzji biznesowych nie tylko w oparciu o przewidywania lub mgliste przesłanki. Człowiek otrzymuje konkrety, bazujące na realnych możliwościach własnego parku maszyn a nie statystycznych analizach lub laboratoryjnych testach.

Raporty, nieustanny monitoring przez sztuczną inteligencję oraz tworzenie tak zwanych cyfrowych bliźniaków dają też inną zasadniczą korzyść. Znacząco przyspieszają czas podejmowania decyzji, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. W chwili gdy IA wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, od razu przesyła stosowny komunikat. Dzięki temu można rozpocząć procedury zaradcze jeszcze przed wystąpieniem realnych problemów. To gigantyczna oszczędność czasu oraz pieniędzy, które można spożytkować na nowe innowacje oraz usprawnienia dla budowania większej konkurencyjności firmy.

 

Sztuczna inteligencja w biznesie – nieocenione wsparcie dla ludzkiego rozumu

 

Obecność sztucznej inteligencji w przemyśle staje się coraz powszechniejsza. Szacuje się, że w niedługim czasie maszyny przejmą znaczącą ilość zadań związanych z usługami i produkcją. Wesprą pracę magazynów, poprawią działanie zakładów produkcyjnych, usprawnią na niespotykaną skalę analizy danych do budowania strategii rozwojowych na przyszłość.

Pomimo obaw, że roboty mogą w pełni pozbawić ludzi miejsc pracy, widać, że sztuczna i ludzka inteligencja tak naprawdę potrafią znaleźć wiele pól do współpracy, a realizacja kolejnych projektów, pokazuje, że nie tylko jest to możliwe, ale przede wszystkim bardzo się to opłaca.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz