Wymogi sanitarne w magazynach dla produktów spożywczych świeżych

Wymogi sanitarne w magazynach dla produktów spożywczych świeżych image

Przechowywanie żywności to wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się producenci i dystrybutorzy, jeżeli chcą dostarczyć swoim klientom towary wysokiej jakości, o optymalnych walorach smakowych i zapachowych.

Na właściwości produktów świeżych wpływa oczywiście to, w jakich warunkach artykuł spożywczy był magazynowany od chwili wytworzenia aż do momentu, gdy trafił finalnie na stół konsumenta. Żywność zalicza się do kategorii produktów wrażliwych, które należy przechowywać w temperaturze kontrolowanej.

Co to oznacza w praktyce oraz jakie wymogi sanitarne muszą spełniać magazyny żywności świeżej? O tym opowiemy poniżej.

 

Magazyny żywnościowe a przepisy prawa

 

Żywność należy do produktów, bez których nie da się żyć. Źle przechowywana łatwo się psuje, co w ramach łańcucha dostaw w najlepszym razie prowadzi do strat towarowych i ekonomicznych dla producenta, w najgorszym może doprowadzić do zatruć, a nawet utraty życia przez konsumentów.

Z tego względu właściwe magazynowanie żywności na każdym etapie produkcji, dystrybucji i transportu jest tak niezmiernie ważne oraz podlega restrykcyjnym przepisom prawa polskiego oraz unijnego z zakresu między innymi bezpieczeństwa i higieny.

Szereg norm, jak choćby system HACCP, czyli Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (z ang. Hazard Analysis and Critical Control Point) pozwala stworzyć bezpieczne warunki dla magazynowania produktów spożywczych.

 

Wymagania Sanepidu a przechowywanie żywności

 

Sanepid dokładnie określa, jak powinna wyglądać przestrzeń magazynowa, przystosowana do przechowywania żywności. Przede wszystkim musi być to miejsce wydzielone, przeznaczone wyłącznie do składowania artykułów spożywczych.

Zazwyczaj powinno być ono wyłożone ceramicznymi płytkami – ułatwia to dokładne umycie całej powierzchni oraz minimalizuje ryzyko gromadzenia się brudu, a także zagnieżdżenia się insektów lub gryzoni.

Żywność można układać wyłącznie na regałach. Niedozwolone jest magazynowanie jej bezpośrednio na ziemi, nawet jeśli znajduje się ona na zabezpieczonych paletach. Same regały, podobnie jak wnętrze, muszą być gładkie i proste do utrzymania w sterylnej czystości.

Rozmieszczenie towarów na półkach nie jest ściśle regulowane, choć najczęściej sugeruje się stosowanie zasady FIFO, czyli te produkty, które pierwsze umieszczono w magazynie, jako pierwsze mają go opuścić. Pomaga to przeciwdziałać zepsuciu podczas zbyt długiego przechowywania.

Wiele świeżych artykułów spożywczych wymaga stosowania chłodni wyposażonych w agregaty oraz urządzenia wentylacyjne. To one utrzymują żywność w optymalnej kondycji. Oprócz nich należy również zamontować termohigrometry do nieustannego kontrolowania parametrów w pomieszczeniu oraz na powierzchni artykułów spożywczych. W razie zbliżenia się wartości do wskazanych parametrów granicznych, w magazynach uruchamia się alarm, co daje pracownikom czas na szybką i zdecydowaną reakcję.

 

Magazynowanie żywności – gdzie przechowywać różne produkty?

 

Żywność świeża to niezmiernie szeroka grupa towarów, które wymagają mocno zróżnicowanego traktowania.

Zazwyczaj wyróżnia się dwa typy przestrzeni magazynowych, przeznaczonych do przechowywania żywności. Możemy mówić o magazynach:

  • żywnościowych niechłodzonych,
  • żywnościowych chłodzonych.

Oba muszą spełniać wszystkie normy określone w przepisach prawa, a także zapewniać właściwe warunki do komfortowego rozmieszczania towarów oraz późniejszej kompletacji zamówień.

Magazyny żywnościowe niechłodzone wykorzystuje się do przetrzymywania produktów gotowych oraz surowców, które mogą znajdować się w konkretnych dla danej grupy warunkach (temperatura i wilgotność), jednak nie wymagają chłodzenia. Do tej kategorii zalicza się choćby napoje, alkohole, warzywa korzeniowe oraz kiszonki.

Z kolei w magazynach chłodzonych umieszcza się artykuły spożywcze, które łatwo ulegają zepsuciu. W komorach chłodzniczych trzeba magazynować choćby produkty mięsne, nabiał, tłuszcze oraz nietrwałe warzywa i owoce.

Odrębną kategorię stanowią mrożonki, które należy składować w pomieszczeniach, w których temperatura osiąga wartości poniżej -18 stopni Celsjusza.

 

Magazyn żywności świeżej – bezpieczeństw dla produktu, bezpieczeństwo dla konsumentów

 

Spełnienie wszystkich opisanych powyżej norm i zasad pozwala stworzyć bezpieczne warunki do przechowywania żywności świeżej, która utrzyma jak najdłużej swoje optymalne właściwości, bez straty dla smaku i zapachu.

Przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego coraz chętniej sięgają w kwestii magazynowania po nowoczesne technologie, które nie dość, że poprawiają efektywność i komfort pracy, to także zwiększają bezpieczeństwo wszystkich przechowywanych produktów. A to później wpływa na zadowolenie oraz zdrowie wszystkich konsumentów.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *