Z jakimi kosztami musisz się liczyć, gdy wynajmujesz magazyn?

Z jakimi kosztami musisz się liczyć, gdy wynajmujesz magazyn? image

Wynajem magazynów zawsze wiąże się z kosztami dla firmy. Dlatego należy dokładnie przemyśleć szereg aspektów związanych z przestrzenią do przechowywania produktów, żeby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w danej branży. Niekiedy może się okazać, że magazyn wynajmiemy nawet od 2-3 euro za metr kwadratowy.

 

Olbrzymia ilość magazynów w Polsce

 

Rosnący popyt na inwestycje magazynowe powoduje, że deweloperzy przystąpili do budowlanej ofensywy, tworząc wiele centrów logistycznych i nowoczesnych magazynów w Polsce. Największe ich ilości powstają w centralnej części kraju (województwo mazowieckie i łódzkie) oraz na Śląsku.

Pierwsza z wymienionych lokalizacji stanowi głównych obszar dla firm lokalnych, krajowych lub nastawionych na transport lotniczy. Na Górnym Śląsku oraz w okolicy Wrocławia przedsiębiorcy wykorzystują mocno rozwiniętą infrastrukturę, a zwłaszcza drogi i koleje, sprawnie łączące region z Zachodem i Południem Europy.

 

Od czego zależą koszty wynajmu powierzchni magazynowych?

 

Koszty najmu magazynu zależą od wielu różnych czynników. Na wysokość opłat wpływa przede wszystkim lokalizacja, stan techniczny nieruchomości oraz wysokość opłat eksploatacyjnych, które pokrywa najemca.

W naszym kraju czynsze efektywne wciąż są naprawdę atrakcyjne i niekiedy wynoszą nawet ok. 2,5 euro za metr kwadratowy, co przyciąga do Polski wiele firm zagranicznych, które szukają przestrzeni dla dużych kompleksów magazynowych.

Szczególnie atrakcyjne stawki można znaleźć w Polsce Centralnej. Choć nawet w Warszawie wysokość czynszu bazowego za wynajęcie magazynu kształtuje się na poziomie 4-5 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Wyraźne zwiększenie opłat można było w ostatnim czasie zaobserwować głównie w szczególnie popularnych lokalizacjach, cieszących się sporym zainteresowaniem wielu firm.

Zahamowanie wzrostu stawek za wynajem wiąże się z intensywną dynamiką rynku deweloperskiego, a także z udziałem rynku spekulacyjnego w podaży. Jak dotąd czynsze pozostają na stabilnym, niskim poziomie, co pozwala na bezproblemowe wynajęcie przestrzeni magazynowej odpowiedniej, dopasowanej do potrzeb najemcy.

Dzięki utrzymaniu tak atrakcyjnych stawek w Polsce znajduje się obecnie ponad połowa wszystkich magazynów Europy Środkowej, uwzględniając Czechy, Słowację, Węgry i Rumunię. A zapotrzebowanie na ten typ przestrzeni jest naprawdę olbrzymie i wciąż rośnie.

Jak pokazują statystyki przez pierwsze trzy kwartały 2019 wynajęto około 2,5 miliona metrów kwadratowych magazynów. Pod koniec roku całkowite zasoby magazynowe kraju osiągnęły poziom 18 milionów metrów kwadratowych.

 

Magazyny a rekordy rynkowe

 

Ilość magazynów w Polsce regularnie wzrasta. Równie znaczące jest także zapotrzebowanie na usługi tego typu. W drugiej połowie zeszłego roku oddano do użytku prawie 900 000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, z czego niemal od razu wynajęto ponad 650 000 metrów kwadratowych. Pokazuje to na jak wielkim poziomie utrzymuje się zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w naszym kraju.

Największa aktywność budowlana przypada na obszar Polski Centralnej, Dolnego i Górnego Śląska. Ponad połowę wszystkich inwestycji realizuje potentat na naszym rynku, czyli firma Panattoni.

 

Optymistyczna wizja dla polskiego rynku magazynowego

 

Olbrzymie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe, połączone z nieustannym procesem powstawania kolejnych nieruchomości sprawiają, że ceny na polskim rynku magazynów utrzymują się na w miarę stałym, niewysokim poziomie, który przyciąga do nas szereg zagranicznych inwestorów, chętnie lokujących w Polsce swoje magazyny oraz całe centra logistyczne.

Również polskie firmy coraz chętniej stawiają na wynajem gotowych powierzchni oraz inwestowanie w lokale typu BTS, w pełni dopasowane do potrzeb zainteresowanych osób. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się nawet zbudowanie lub zakupienie własnych przestrzeni magazynowych.

Branża magazynowo-logistyczna nieustannie się rozwija, na razie nie zważając na kryzys, który powoli dopada inne dziedziny gospodarcze. Dzięki temu firmy oferujące przestrzenie magazynowe mogą na razie spać spokojnie – zapotrzebowanie na ich usługi jest na tyle duże, że w najbliższym czasie ich usługi wciąż będą niemal na wagę złota.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz