Zachowania konsumentów w dobie omnichannel

Zachowania konsumentów w dobie omnichannel image

Rzeczywistość handlu diametralnie się zmieniła odkąd sklepy internetowe stały się równie istotnym sposobem robienia zakupów, co sklepy stacjonarne. Obecnie ponad połowa Polaków deklaruje, że regularnie robi zakupy online. Równocześnie nie stronią jednak od wyszukiwania informacji ofertowych i kupowania rozmaitych produktów, na przykład artykułów spożywczych i środków czystości, w tradycyjnych sklepach. Jak wyglądają tendencje zakupowe w dobie omnichannel?

 

Dlaczego ludzie nie chcą kupować wszystkiego online?

 

Pomimo tego, że już ponad 60% osób w naszym kraju przekonało się do robienia zakupów w Internecie, wciąż istnieje olbrzymia grupa, która jest przywiązana do standardowych kanałów sprzedażowych. Najczęstszym powodem podawanym przez tradycjonalistów jest chęć zobaczenia towaru przed podjęciem decyzji o zakupie. Często nie mają oni zaufania do sklepów online, w których tak naprawdę kupujemy nasze wyobrażenie o danym produkcie, bez namacalnych dowodów na to, jaki będzie w rzeczywistości.

Kolejnym powodem jest chęć natychmiastowego odbioru zakupów, której e-commerce wciąż nie może zagwarantować. Zdarza się także, że klienci po prostu lubią sam proces robienia zakupów, chodzenia od sklepu do sklepu i spacerowania między półkami. Dla nich pozyskiwanie nowych przedmiotów to czysta przyjemność i rytuał, a nie seria kilku kliknięć na ekranie smartfona.

Dla zróżnicowanych potrzeb odbiorców stworzono zatem możliwości skrojone na miarę, czyli zakupy wielokanałowe.

 

Na czym polegają zakupy omnichannel?

 

Omnichannel to termin, który pojawia się coraz częściej w dyskusjach o nowoczesnych handlu. Tym terminem określa się zazwyczaj zintegrowaną sprzedaż wielokanałową. Stanowi to rozległą filozofię prowadzenia firmy, zapewniającą możliwość robienia zakupów oraz pozyskiwania informacji o produktach za pośrednictwem rozmaitych kanałów typu online i offline.

W dobie omnichannel klient ma lepszy dostęp do oferty oraz zyskuje niespotykaną dotąd łatwość w pozyskiwaniu produktów w sposób najbardziej dla niego komfortowy.

Dla wielu sklepów wprowadzenie sprzedaży wielokanałowej to szansa na unowocześnienie dawnych struktur i metod sprzedaży. Na rozwój tego typu strategii działania wpływa powszechny dostęp do nowoczesnych technologii i oprogramowania, które pomagają połączyć stacjonarne sklepy z e-commerce, maksymalizując zyski firmy oraz satysfakcję klienta.

 

Czym kierują się klienci podczas robienia zakupów?

 

Istnieje grupa podstawowych czynników, które warunkują decyzje zakupowe klientów zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Zalicza się do nich:

  • stosunek ceny do jakości,
  • jakość produktu,
  • atrakcyjną cenę,
  • zróżnicowany asortyment.

Klienci w trakcie zakupów kierują się jednym z wyżej wymienionych czynników lub kilkoma z nich, próbując podjąć finalną decyzję. Świadomość tego, co wpływa w głównej mierze na proces finalizacji zakupu w danej grupie odbiorców, pozwala lepiej dopasować promocje, kampanie reklamowe oraz zbudować skuteczną długofalową strategię działania.

 

Informacja w świecie wielokanałowości

 

Równie istotne, co sam zakup, w świecie omnichannel, jest samo przekazywanie informacji. Może się odbywać również rozmaitymi kanałami. Wydaje się gazetki informacyjne, dystrybuowane w sklepach oraz rozsyłane pocztą. Można też reklamować się w prasie, telewizji lub Internecie. Sklepy prowadzą także coraz bardziej świadomą i poukładaną komunikację za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz stron internetowych. Zróżnicowane metody pozwalają dotrzeć do innych grup klientów, mających własne przyzwyczajenia i korzystających z rozmaitych mass-mediów.

 

Logistyka w świecie omnichannel

 

Logistyka stała się jednym z najważniejszych elementów zarządzania biznesem w firmach, stawiających na wielokanałowość sprzedaży. Oprócz realizacji dostaw pod wybranych adres niezbędne są także inne opcje. Okazuje się bowiem, ze wciąż wielu klientów nie jest do końca przekonanych do całkowicie wirtualnych zakupów. Ich główną obawą jest brak możliwości zobaczenia produktu przed zakupem.

Spora grupa konsumentów decyduje się zatem na zamówienie lub rezerwację przedmiotów online z odbiorem w sklepie, w którym będą mogli na własne oczy przekonać się, jak wygląda interesujący ich produkt.

Wielokanałowość wymusza różne warianty dostawy oraz ewentualnych zwrotów. Klient może bowiem chcieć zamówić do domu, do sklepu lub paczkomatu. Często chce zobaczyć daną rzecz najpierw lub przymierzyć sukienkę w sklepie stacjonarnym, żeby finalnie zakupić ją online.

Z tych względów logistyka musi być dopracowana w najmniejszym stopniu, gwarantując najwyższą jakość usług oraz maksymalny komfort i zadowolenie klientów.

 

Omnichannel – sposób na skuteczny rozwój dla sklepów

 

Wielokanałowość to odpowiedź na zmieniające się i zróżnicowane potrzeby wielu grup konsumenckich. Pozwala klientom samodzielnie podejmować decyzje, jaki sposób robienia zakupów jest dla nich w danym momencie najkorzystniejszy. System stawia komfort i wygodę kupującego w centrum, zwiększając jego zadowolenie z procesu zakupowego.

Omnichannel to także szansa na dopasowanie się do nowych realiów dla szeregu sklepów, również tych najbardziej tradycyjnych, które nie chcą całkowicie przenosić się do świata wirtualnego. Wiele kanałów dostępnych dla komunikacji i zakupów pozwala na poszerzenie grona dotychczasowych klientów oraz poprawienia ich doświadczenia konsumenckiego, co przełoży się na lepsze wyniki sprzedażowe w przyszłości.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz