Zakupy żywności w sklepach autonomicznych – czy to się sprawdzi?

Zakupy żywności w sklepach autonomicznych – czy to się sprawdzi? image

Okres pandemii sprawił, że zakupy spożywcze zupełnie zmieniły swoje oblicze. Stały się bardziej bezkontaktowe, a w wielu przypadkach wręcz przeniosły się do przestrzeni wirtualnej, w której można kupić niemal wszystkie towary z dostawą do domu.

Innym rozwiązaniem, które co prawda pojawiło się już przed okresem epidemii koronawirusa, ale właśnie w jej trakcie zaczęło zyskiwać sympatyków, stały się sklepy automatyczne.

Czy taki koncept ma szansę się przyjąć? O tym opowiemy poniżej.

 

Automatyczne sklepy, czyli jakie?

 

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są sklepy automatyczne. Tym mianem określa się duże automaty, w których można zrobić zakupy bez chodzenia po sklepie i angażowania personelu. Sklep obsługuje się przy pomocy jednego panelu, a specjalny robot transportowy dostarcza wszystko, co jest nam potrzebne.

Jak na razie w takich maszynach pojawiają się podstawowe produkty, jednak bez trudu dostaniemy w nich bazowe artykuły spożywcze świeże, o krótkim terminie przydatności do spożycia, jak choćby warzywa, owoce lub pieczywo. Płatności dokonuje się przy pomocy karty lub poprzez BLIK.

 

Sieć sklepów automatycznych w Polsce

 

Sklepy automatyczne w naszym kraju zaczęły się pojawiać już pod koniec zeszłego roku. Pionierem w tej dziedzinie stały się dwie sieci – Carrefour i Lewiatan, które postanowiły udostępnić swoim klientom nową opcję robienia zakupów.

Sklepy zaczęły całkiem sprawnie funkcjonować jeszcze przed wybuchem pandemii. Ich wielką zaletą okazała się wygoda robienia zakupów. Można je bowiem zrobić o dowolnej porze dnia lub nocy, bez obaw o wielkie kolejki lub niedziele niehandlowe. Sklep jest czynny non-stop, siedem dni w tygodniu, co pozwala zawsze skorzystać z jego usług, gdy akurat zabraknie potrzebnych podstawowych składników.

W okresie pandemii rozwiązania tego typu stały się jeszcze wygodniejsze, gdyż pozwoliły na w pełni bezkontaktowe robienie zakupów, ograniczając do zupełnego minimum konieczność przebywania w pobliżu innych osób.

Przewagą sklepów automatycznych nad zakupami online jest też fakt, iż zakupy dostajemy od razu – nie musimy czekać na dostawę pod drzwi lub do coolomatu. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie i w pełni bezpiecznie.

 

Dokąd zmierza automatyzacja w branży spożywczej?

 

Robotyzacja sektora rolno-spożywczego zaczyna przyjmować coraz większe rozmiary. O ile jednak na pierwszych odcinkach łańcucha dostaw zastosowanie automatyzacji było już od pewnego czasu czymś normalnym, to teraz maszyny coraz częściej pojawiają się w transporcie ostatniej mili lub wręcz zastępują standardowych sprzedawców i stacjonarne placówki, jak mogliśmy to zaobserwować powyżej.

Czy to już koniec możliwości, jakie daje robotyzacja? Ewidentnie jesteśmy dopiero na początku drogi, a nowe koncepcje mnożą się z każdym, kolejnym miesiącem.

Jakiś czas temu w Stanach Zjednoczonych wdrożono do fazy testów konsumenckich autonomiczny sklep, który dowozi produkty wprost pod drzwi konsumentów. Prototyp pokazano po raz pierwszy na Las Vegas Consumer Electronic Show w styczniu 2018.

Zakupy można w nim zrobić przy pomocy aplikacji, a autonomiczny pojazd-sklep przywozi gotowe i skompletowane zamówienie wprost pod drzwi.

To jednak wciąż nie wszystko. W czerwcu tego roku na rynku pojawił się niezmiernie oryginalny koncept, który obecnie jest w fazie zbierania funduszy w ramach akcji crowdfundingowej. Projekt to Piestro – robot pizzeria. Autorom udało się znaleźć sposób na zautomatyzowanie procesu przygotowywania i wypiekania pizzy, dzięki czemu każdy może zamówić swoją ulubioną kompozycję, bez konieczności odwiedzania lokalu.

 

Robotyzacja – czy to się opłaca?

 

Robotyzacja branży spożywczej wydaje się nieuniknioną koniecznością. Dlaczego? To naturalna konsekwencja poszukiwania optymalizacji kosztów oraz zwiększenia efektywności w produkcji i sprzedaży żywności.

Automatyczne sklepy znacząco zmniejszają koszty związane z utrzymywaniem wielkopowierzchniowych marketów oraz całej ich infrastruktury, jak wyposażenie oraz sporych kadr pracowniczym. W przypadku automatycznych sklepów przestają być one niezbędne.

Równocześnie automatyczne sklepy to spora wygoda robienia zakupów dokładnie wtedy, gdy jest to potrzebne, bez konieczności oglądania się na godziny otwarcia marketu lub przewidywania czasu dostawy w sklepach internetowych. Dostęp do żywności mamy zawsze wtedy, gdy tego chcemy.

Jakie jeszcze nowinki techniczne pojawią się w branży spożywczej? Czas pokaże. Jednak już teraz możemy mieć pewność, że roboty będą w nich miały spory udział.

reklama post

Dodaj komentarz