Zalety i wady systemów WMS

Zalety i wady systemów WMS image

Sprawne zarządzanie magazynem przekłada się na większą efektywność realizacji wszystkich procesów oraz skuteczności całego łańcucha dostaw. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite narzędzia, w tym również nowoczesne technologie, jak choćby oprogramowanie informatyczne.

Najpopularniejszym typem systemów są rozwiązania dedykowane, typu WMS. Czy rzeczywiście warto je wdrożyć i stosować w codziennej pracy magazynowej?

 

Oprogramowanie WMS – co to takiego?

 

Systemy WMS, czyli Warehouse Management System, są dedykowane do zarządzania pracą magazynu, a zwłaszcza przepływu produktów w przestrzeni magazynowej, w tym w strefie składowania, rozładunku i załadunku.

W jakich magazynach takie systemy mogą być przydatne? Gdy kilka lat temu weszły one na rynek, chętnie wybierali je właściciele magazynów wysokiego składowania lub przestrzeni wielko powierzchniowych. Obecnie na wdrożenie takiego rozwiązania decydują się różni przedsiębiorcy, którym zależy na optymalizacji przestrzeni do magazynowania.

System WMS to oprogramowanie komputerowe, które pozwala na kontrolowanie zasobów i zapasów magazynowych przy pomocy komputera lub urządzeń mobilnych, często w czasie rzeczywistym.

W jaki sposób produkty tego typu mogą usprawnić pracę magazynierów?

 

Pełna wiedza na temat magazynowanych produktów

 

Systemy WMS zbierają informacje z czujników, zlokalizowanych w magazynie, kontaktują się z wózkami AGV. Dane bywają także wprowadzane ręcznie przez pracowników magazynu. Wszystkie informacje trafiają do bazy w czasie rzeczywistym, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w procesach magazynowych, wynikających z braku rzetelnej wiedzy.

Systemy WMS współpracują również z innymi systemami, w tym na przykład ERP, służącymi do zarządzania pracą magazynu, przedsiębiorstwa, a niekiedy nawet całych łańcuchów dostaw.

 

Raporty i analizy magazynu lub rynku

 

Zebranie danych to jedno. Systemy WMS stanowią fenomenalne źródło informacji do przygotowywania sprawozdań i raportów. Przydają się one choćby przy budowaniu strategii działania przedsiębiorstwa na przyszłość oraz przy szacowaniu potencjalnego ryzyka inwestycyjnego.

Tego typu informacje pozwalają określić sezonowość rotacji poszczególnych produktów, zapotrzebowanie rynkowe na towary z danej kategorii, a także szybkość zwrotu z inwestycji w dany typ przedmiotów.

 

Stany magazynowe pod pełną kontrolą

 

Konkretna wiedza pomaga w kontrolowaniu stanów magazynowych oraz w utrzymaniu zatowarowania na optymalnym poziomie, przy zachowaniu wystarczającej ilości zapasów, niezbędnych do realizacji wszystkich procesów, bez zbędnych opóźnień.

Wiedza na temat stanów magazynowych pozwala nie tylko na zapewnienie wystarczającej ilości towarów, ale też na ograniczenie nadmiernych zapasów, co bywa szczególnie ważne w przypadku produktów o krótkim terminie przydatności. W ten sposób optymalizuje się koszty utrzymania magazynu.

 

Modułowość systemu – dopasowywanie do potrzeb konkretnego magazynu

 

Nowoczesne systemy WMS składają się z różnych modułów, w tym na przykład: mapy magazynu, części inwentaryzatorskiej, monitora pracy magazynu.

Dzięki takiej konstrukcji oprogramowania można spersonalizować rozwiązanie i dobrać idealne opcje dla potrzeb konkretnej przestrzeni. Zwiększa to efektywność pracy, zmniejsza ryzyko popełnienia błędu oraz pozwala zautomatyzować szereg procesów logistycznych.

 

Wdrożenie pod specjalną kontrolą

 

W magazynach, w których pragnie się wprowadzić oprogramowanie WMS, trzeba przeprowadzić szereg prac przygotowawczych. Aby bowiem uzyskać wszystkie wymienione powyżej korzyści, trzeba zacząć od opracowania listy potrzeb.

Każdy magazyn jest inny, a korzystanie z ogólnego oprogramowania, bez personalizacji, może nie spełniać wszystkich pokładanych w nim oczekiwań. Wówczas płaci się za oprogramowanie, by uzyskać małą funkcjonalność systemu, z którego nie chcą korzystać pracownicy.

Dobór, wdrożenie i testy oprogramowania to jedno. Oprócz tego trzeba jeszcze zadbać o przeszkolenie pracowników oraz przydzielenie każdemu z nich konkretnych zadań przy obsłudze systemu. Pozwala to uniknąć sytuacji konfliktowych lub nieporozumień.

 

Systemy WMS – przyszłość nowoczesnych magazynów

 

Magazyny stanowią kluczowy punkt wielu łańcuchów dostaw. Wymagają zatem precyzyjnych i skutecznych metod zarządzania przepływem informacji i towarów, aby każdy proces odbywał się szybko, bez przestojów i opóźnień.

Wielkim wsparciem staje się spersonalizowany system WMS, który usprawnia codzienną pracę oraz upraszcza komunikację wewnętrzną lub między ogniwami łańcucha dostaw. Jego wdrożenie generuje koszty, jednak jest to naprawdę przyszłościowa inwestycja, zwłaszcza jeśli wcześniej przeprowadzi się konieczne prace przygotowawcze i wybierze produkt najlepiej dopasowany do konkretnych potrzeb danego magazynu.

reklama post

Dodaj komentarz