Zalety i wady żywności RTE

Zalety i wady żywności RTE image

Istnieje wiele mocno zróżnicowanych typów żywności. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem dostępnych produktów, z których można skorzystać, planując swój codzienny jadłospis.

Również w tej branży istnieje szereg trendów, które kształtują zainteresowanie konsumentów. Jednym z najprężniej rozwijających się sektorów stała się w ostatnim czasie żywność RTE.

Co to takiego i jakie są jej najważniejsze wady i zalety? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

 

Czym jest żywność RTE?

Mianem żywności RTE określamy produkty już gotowe do spożycia. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia Ready to Eat, czyli właśnie „gotowy do spożycia”.

Produkty tego typu zostały już na etapie wytwarzania poddane częściowej lub całościowej obróbce termicznej, a następnie zabezpieczone dla utrwalenia właściwości, najczęściej przez zamrożenie.

Żywność RTE początkowo była wykorzystywana wyłącznie w sytuacjach ekstremalnych, przez ludzi, którzy nie mieli możliwości samodzielnego przyrządzenia posiłków. Korzystali z niej żołnierze, ofiary kataklizmów oraz osoby wyjeżdżające w plener.

Obecnie żywność gotowa stała się jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi branży rolno-spożywczej. Skąd tak wielkie zainteresowanie tego typu produktami?

 

Zalety żywności typu RTE

Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą posiłków typu RTE jest olbrzymia wygoda stosowania ich. Zawierają wszystkie, niezbędne składniki, a na ich opakowaniu znajduje się zawsze instrukcja krok po kroku, jak postępować, aby uzyskać gotowy, smaczny posiłek.

Zazwyczaj przygotowanie go zajmuje raptem kilka minut. Żywność RTE staje się zatem odpowiedzią na jeden z najważniejszych problemów naszych czasów – nieustanny brak czasu. Chętnie decydują się na nie osoby zapracowane, nie mogące pozwolić sobie na komfort samodzielnego gotowania ze względu na tryb życia zawodowego lub prywatnego.

Posiłki Ready to Eat stanowią także częsty wybór ludzi, którzy nie przepadają za gotowaniem, a chciałyby zjeść coś smacznego w domowym zaciszu, bez konieczności wychodzenia do restauracji.

Wielką zaletą tego typu dań jest ich niemal powszechna dostępność. Można je znaleźć w większości marketów. Wybór najczęściej bywa niezmiernie szeroki. Pojawiają się dania kuchni lokalnej lub nowinki ze świata. Dzięki temu korzystanie z RTE nie oznacza zamykania się na nowe smaki, a także nie skazuje konsumentów na nieustanne spożywanie takich samych posiłków.

Kolejnym argumentem, przemawiającym na korzyść tego typu produktów, jest długi termin przydatności do spożycia. Właściwe zabezpieczenie żywności już na etapie produkcji, na przykład poprzez jej zamrożenie, sprawia, że bez trudu przetrwa ona znacznie dłuższy czas niż artykuły świeże. Trzeba jednak oczywiście pamiętać o właściwym jej przechowywaniu, w warunkach zalecanych przez wytwórcę.

 

Czy żywność RTE ma wady?

Posiłki RTE jak wszystkie inne typy żywności również nie są pozbawione wad. Największą jest cena. Zazwyczaj jest ona znacznie wyższa, niż w przypadku samodzielnego przygotowania konkretnej potrawy. Pamiętajmy jednak, że jej wysokość zależy również często od jakości zastosowanych składników. Warto zatem dokładnie czytać etykiety i sprawdzać, co takiego znajduje się w danym produkcie. Niekiedy bowiem lepiej nieco dopłacić, żeby mieć pewność, że danie jest naprawdę wartościowe.

Często podnoszonym problemem bywa skład. Wielu konsumentów zwraca uwagę na to, że wybierając żywność gotową, tak naprawdę nie mamy wpływu na to, co jemy. W tym przypadku jednak wszystko zależy od dokonania świadomego wyboru i znalezienia wartościowych artykułów spożywczych. Sektor RTE coraz częściej stawia bowiem na zdrowe i pełne wartości odżywczych produkty.

 

Żywność RTE – sposób na wygodne odżywianie się?

Żywność RTE zmienia się na przestrzeni ostatnich lat. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem konsumentów. Nie oznacza to jednak, że cała kategoria nie poddaje się obowiązującym trendom. Coraz częściej bowiem w ramach produktów gotowych możemy znaleźć wartościowe, zdrowe dania, wykonane z wysokiej jakości składników.

Aby dokonać świadomego wyboru, warto dokładnie czytać etykiety i sprawdzać, co tak naprawdę kryje się w opakowaniu. Dzięki temu nawet kupując produkty gotowe, mamy szansę jeść zdrowo i naprawdę smacznie.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *