Zalety zakupów spożywczych online

Zalety zakupów spożywczych online image

Przyzwyczailiśmy się już do kupowania online. Ponad połowa Polaków regularnie robi zakupy w sieci. Najczęściej decydujemy się na nabywanie ubrań, akcesoriów i elektroniki, których ceny w Internecie często są niższe niż w stacjonarnych sklepach. Dodatkowo oszczędzamy także czas potrzebny na wybranie się na zakupy do centrów handlowych lub małych butików.

Są jednak kategorie produktów, które wciąż niechętnie kupujemy online. Zalicza się do nich przede wszystkim żywność. Dlaczego nie mamy zaufania do kupowania artykułów spożywczych za pośrednictwem Internetu?

 

Główne obawy konsumentów przed zakupem żywności online

 

Produkty pierwszej potrzeby, a w tym przede wszystkim jedzenie, należą do grupy artykułów, które niechętnie pozyskujemy online. Okazuje się, że klienci wydają za pośrednictwem Internetu tylko około 1% tego, co normalnie płacą za żywność w zwykłych marketach lub na targach. Z czego to wynika?

Marginalizacja zakupu żywności w Internecie przede wszystkim jest związana z wysokimi kosztami dostawy a także długim czasem realizacji zamówienia. Okazuje się bowiem, że o ile bez trudu poczekamy jeden, dwa dni na nowy telefon lub sukienkę, to nie zawsze chcemy czekać na świeże bułki na śniadanie aż 24 godziny. Zakupy spożywcze online trzeba planować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Dodatkowo zakupy w lokalnych sklepach spożywczych możemy zrobić dokładnie wtedy, gdy chcemy coś przygotować – na przykład ugotować obiad, przygotować przekąski dla gości, którzy właśnie zapowiedzieli, że wpadną wieczorem. Dostawy produktów spożywczych ze sklepu online są często obarczone opóźnieniami. Nigdy bowiem nie wiadomo, o której kierowcy uda się rozwieść wszystkie zamówienia i w której części miasta aktualnie się znajduje.

Sporym problemem jest też brak możliwości fizycznego wyboru produktów. Dotyczy to najczęściej artykułów świeżych, jak owoce, warzywa itp. Każdy z nas ma swoje preferencje co do dojrzałości bananów, koloru jabłek – w tym przypadku tracimy szansę na wybór dokładnie takich produktów, na jakie mamy ochotę.

 

Zalety zakupów żywności online – czy warto zmienić stacjonarne przyzwyczajenia?

 

Z drugiej strony kupowanie online przynosi szereg niezaprzeczalnych korzyści, a sieci sklepów starają się wprowadzać coraz więcej udogodnień dla klientów z Internetu, tworząc własne platformy zakupowe oraz optymalizując pracę swoich magazynierów i kierowców obsługujących zamówienia.

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest paradoksalnie oszczędność czasu potrzebnego na zrobienie zakupów. Każdy z nas niejednokrotnie krążył wokół sklepu w poszukiwaniu miejsca do parkowania, a następnie spędzał długą godzinę na spacerowaniu między regałami w poszukiwaniu wszystkich potrzebnych artykułów. Przez Internet cały proces możemy ograniczyć raptem do kilku minut podczas dopijania porannej kawy.

Dodatkowo pojawia się coraz więcej kanałów odbioru zamówionej żywności. Już nie musimy czekać na przyjazd kierowcy. Teraz wystarczy zdecydować się na odbiór osobisty w wybranej placówce lub skorzystać z lodówkomatów, których pilotaż przeprowadził w drugiej połowie 2019 roku InPost w Warszawie i Krakowie. Kolejne urządzenia tego typu mają się pojawić w innych miastach już niebawem.

 

Kupowanie żywności online – czy to się opłaca?

 

Zakupy przez Internet wchodzą w krew i stają się standardem dla wielu ludzi, odpowiadając potrzebom oraz stylowi życia – w nieustannym będzie i z wiecznym niedoczasem. Również w przypadku żywności zakupy tego typu zaczynają zyskiwać coraz większe grono zainteresowanych.

Sklepy spożywcze dokładają wszelkich starań, aby dostarczać swoim klientom najwyższą jakość wszystkich zakupionych produktów. Tworzą specjalne aplikacje oraz promocyjne oferty dla klientów. Powoli oswajamy się z kupowaniem żywności przez Internet, co jeszcze kilka lat temu było w zasadzie nie do pomyślenia. Może niebawem stanie się to równie popularne, co zakup ubrań i elektroniki?

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz