Zarządzanie bezpieczeństwem żywności w łańcuchach dostaw

Zarządzanie bezpieczeństwem żywności w łańcuchach dostaw image

Żywność należy do towarów wysokiej wrażliwości i podatności na zniszczenia lub zepsucie. Z tego też powodu zarządzanie produkcją oraz dystrybucją artykułów spożywczych jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich konsumentów.

Nieświeże produkty bywają prawdziwym zagrożeniem dla często nieświadomych klientów, którzy nawet nie podejrzewają, że z kupowanymi artykułami spożywczymi jest coś nie tak.

Skoro stawką jest zdrowie i życie klientów, producenci i firmy zajmujące się transportem żywności muszą dokładać wszelkich starań, aby na każdym odcinku łańcucha dostaw zapewnić towarom maksymalne bezpieczeństwo.

Jak to zrobić z wykorzystaniem nowoczesnych technologii? O tym opowiemy poniżej.

 

Bezpieczeństwo żywności w nowoczesnych łańcuchach dostaw

 

Podstawową wartością, na której skupiają się wszystkie procesy logistyczne w łańcuchach dostaw żywności świeżej i mrożonej, jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich wytwarzanych produktów.

Zwiększenie poziomu kontroli artykułów spożywczych wymaga połączenia doświadczonych pracowników, dopracowanych procesów oraz nowoczesnej technologii.

Te ostatnie są szczególnie ważne, gdyż w znaczący sposób poprawiają komfort pracy, optymalizują koszty i równocześnie wpływają korzystnie na jakość wszystkich wytwarzanych produktów, co przekłada się oczywiście na wysokie zadowolenie klientów oraz ich bezpieczeństwo.

W jaki sposób technologia kształtuje nowoczesne łańcuchy dostaw żywności? Co w nich zmienia się na lepsze?

 

Śledzenie towarów – przejrzystość na wszystkich etapach łańcucha

 

Zwiększenie bezpieczeństwa żywności umożliwia szereg narzędzi coraz powszechniej wykorzystywanych we wszystkich łańcuchach dostaw. Służą one choćby poprawie przejrzystości oraz kontrolowaniu poszczególnych partii towarów od pierwszego do ostatniego etapu łańcucha dostaw, czyli od uprawy, aż do stołu konsumenta docelowego.

Dzięki temu zdecydowanie łatwiej zlokalizować konkretne towary, co usprawnia poszczególne procesy produkcyjno-dystrybucyjne. Równocześnie lepsza kontrola i transparentność produkcji poprawiają wizerunek marki, dzięki zwiększeniu zaufania klientów, którzy wiedzą, co kupują. Ma to szczególne znaczenie w przypadku żywności organicznej i ekologicznej.

W jaki sposób poprawić metody śledzenia przepływu żywności w ramach łańcucha dostaw? Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Coraz więcej osób docenia choćby zalety systemu RFID, który umożliwia precyzyjne i skuteczne etykietowanie wszystkich produktów na linii wytwórczej i w magazynach. Rozwiązania tego typu współpracują z kompleksowymi produktami informatycznymi, jak ERP lub WMS, służącymi do całościowego kontrolowania stanów magazynowych. Dzięki temu zawsze wiemy, ile produktów mamy do dyspozycji oraz jak długo mogą być jeszcze przechowywane w chłodniach, aby nie ulec zniszczeniu.

Powoli upowszechnia się także wpisywanie większości przestrzeni w przedsiębiorstwie do IoT, czyli Internetu Rzeczy, co zwiększa funkcjonalność, ogranicza straty oraz pozwala dokładnie analizować kondycję wszystkich produktów w każdym momencie. Dostęp do tak uzyskanych informacji mają wszystkie podmioty, zaangażowane w proces w ramach nawet dużego łańcucha dostaw.

 

Monitorowanie stanu żywności – optymalne warunki

 

Żywność należy do szczególnych kategorii produktów, które potrzebują nieustannego mapowania warunków przechowywania. W głównej mierze dotyczy to temperatury i wilgotności powietrza. Oba parametry są ściśle określone i nie mogą ulegać zmianie na poszczególnych etapach łańcucha.

Produkty spożywcze przechowuje się w chłodniach lub lodowniach, wyposażonych w agregaty chłodnicze. Aby mieć pod kontrolą wszystkie parametry, wpływające na świeżość i jakość żywności, stosuje się rozmaite czujniki i kompleksowe systemy do kontrolowania oraz zapisu temperatury podczas produkcji, magazynowania i transportu.

Czujniki i sensory sprawdzają warunki w pomieszczeniu oraz temperaturę na powierzchni produktów w precyzyjnie określonych interwałach czasowych. W razie odnotowania jakichkolwiek odstępstw od normy, system automatycznie uruchamia alarm dźwiękowo-wizualny oraz przesyła alert do odpowiednich pracowników. Dzięki temu ogranicza się ryzyko zniszczenia dużej partii towaru, co przekładałoby się na olbrzymie straty dla firmy.

 

Transport – bezpieczeństwo i utrzymanie jakości

 

Magazynowanie w zakładach produkcyjnych i centrach dystrybucji nie wyczerpuje tematu przestrzeni do optymalizacji bezpieczeństwa żywności. Równie ważne jest także dopracowanie procesów transportowych.

Przewożenie żywności musi odbywać się w ściśle określonym środowisku, o stałej temperaturze i wilgotności. Wykorzystuje się do tego chłodnie i lodownie, aby produkty spożywcze miały cały czas identyczne warunki, gwarantujące ich świeżość i bezpieczeństwo. W pojazdach montuje się nowoczesne termohigrometry, które monitorują nieustannie warunki w przestrzeni ładunkowej.

Jakiekolwiek odchylenia od określonych parametrów nie są wskazane, jeżeli chcemy utrzymać bezpieczeństwo produktów spożywczych.

 

Nowoczesne technologie – bezpieczna i świeża żywność

 

Choć często nie zwracamy na to uwagi, nowoczesne technologie w przemyśle przynoszą wiele korzyści, również w sektorze rolno-spożywczym. Pozwalają na utrzymanie optymalnej świeżości i jakości produktów, dostarczając na nasze stoły zawsze zdrowe, pełnowartoście potrawy, o najlepszych możliwych walorach smakowych.

Technologia w przemyśle spożywczym to zatem sposób na bezpieczeństwo oraz zadowolenie konsumentów.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *