Zarządzanie produktem spożywczym w chłodniach

Zarządzanie produktem spożywczym w chłodniach image

Rynek spożywczy rozwija się w naszym kraju w olbrzymim tempie. Chętnie kupujemy żywność świeżą i ekologiczną. Coraz częściej Polacy sięgają także po produkty mrożone. Choć daleko nam w tym temacie do krajów wysoko rozwiniętych, to szacuje się, że rocznie kupujemy już 92 miliony kilogramów zamrożonej żywności. Największy w tym udział mają mięso, warzywa i owoce.

Żywność należy do szczególnie wymagających produktów. Potrzebuje bowiem nieustannej uwagi oraz zastosowania konkretnych, precyzyjnie zaplanowanych procesów logistycznych, aby nie ulegała uszkodzeniu i zepsuciu. Dotyczy to zwłaszcza produktów świeżych i nietrwałych oraz mrożonek.

Przestrzenią do przechowywania żywności, którą wykorzystuje się powszechnie, są oczywiście chłodnie. W jaki sposób funkcjonują oraz czym się wyróżniają nowoczesne pomieszczenia chłodnicze? O tym opowiemy poniżej.

 

Przepisy prawne – regulacje dotyczące chłodni

 

Warunki panujące w chłodniach spożywczych określa szereg precyzyjnych i rygorystycznych norm, regulujących zakresy temperatur, wilgotność oraz warunki sanitarne w miejscach do przechowywania żywności.

Do najważniejszych dokumentów, które należy brać pod uwagę przy zarządzaniu żywnością w chłodniach, zalicza się:

  • ustawę o warunkach zdrowotnych i żywieniowych z dnia 11 maja 2001, która precyzuje warunki produkcji żywności, wymagania higieniczne i zdrowotne w procesie produkcji, obrotu i przechowywania produktów spożywczych,
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków żywności (z dnia 19 grudnia 2002),
  • dyrektywy unijne: 64/433, 71/118, 77/99, które regulują kwestie związane ze składowaniem oraz kontrolowaniem warunków w chłodniach.

Oprócz samych norm prawnych uwzględnia się także szereg dodatkowych przepisów określanych umownie jako Systemy Zapewniania Jakości. Są one powiązane z normą ISO 9001. Ważne są także tak zwane Dobre Praktyki Higieniczne i Produkcyjne, które określają, jak powinny przebiegać procesy wytwarzania i magazynowania żywności, aby zapewnić maksymalną wydajność, oszczędność oraz bezpieczeństwo produktów na każdym etapie łańcucha dostaw.

 

Produkty spożywcze w chłodniach – o czym trzeba pamiętać?

 

Logistyka zarządzania żywnością wymaga precyzyjnego planu działania oraz ścisłego określenia potrzebnych parametrów od samego początku łańcucha dostaw. Zwłaszcza w przypadku produktów łatwo psujących się jest to szczególnie ważne. Przez cały czas produkcji i składowania muszą bowiem znajdować się w identycznych warunkach. Do tego celu służą przyzakładowe i magazynowe chłodnie oraz naczepy chłodnicze powszechnie wykorzystywane do transportu żywności.

Warunki w chłodniach dostosowuje się do typu przechowywanej żywności oraz efektu, który pragniemy uzyskać. Nieco inna temperatura i wilgotność jest potrzebna do dłuższego przechowywania warzyw lub owoców, niż dla mięs i nabiału albo produktów, które pragniemy przygotować do późniejszego mrożenia.

Przepisy ściśle określają (zwłaszcza dyrektywy unijne), że w izolowanych pomieszczeniach chłodniczych muszą znajdować się agregaty, zapewniające stałe obniżanie temperatury do konkretnej, zadanej wartości. Oprócz nich konieczne są także instalacje pozwalające na regulowanie wilgotności powietrza.

W obu przypadkach wartości mają być trwale rejestrowane przez termografy i higrometry w tradycyjnych rozwiązaniach – na papierze, w nowoczesnych – dane są od razu wysyłane do chmury, w której dostęp do nich w czasie rzeczywistym mają wszystkie zainteresowane osoby.

 

Nowoczesne rozwiązania informatyczne a zarządzanie chłodniami

 

Cyfryzacja wkracza zatem również do chłodni w zakładach produkcyjnych oraz w magazynach. Pomaga zapanować nad stanami magazynowymi, kontrolować warunki, w jakich są przechowywane gotowe towary oraz surowce. Wspiera też optymalne zarządzanie produktami spożywczymi w chłodniach.

Dzięki temu udaje się usprawnić przepływ towarów, uniknąć wąskich gardeł lub niekorzystnego efektu „byczego bicza”, poprzez utrzymanie zapasów zawsze na odpowiednim poziomie. To gwarancja świeżości oraz minimalnych strat w surowcach, które przecież same w sobie są bardzo nietrwałe i podatne na zepsucie.

Procesy logistyczne w branży spożywczej, dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym, zapewniają optymalny przepływ surowców i gotowych produktów, co przekłada się na świeżość, jakość i bezpieczeństwo żywności, a w efekcie – na wysoką satysfakcję klientów.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *