Zdrowa dieta i świeża żywność – co kupują konsumenci?

Zdrowa dieta i świeża żywność – co kupują konsumenci? image

Rok 2020 nie należy do standardowych i jak dotąd potrafił nas mocno zaskoczyć, również w kwestii branży spożywczej. Mimo to nadal da się zaobserwować kilka, ciekawych trendów żywnościowych, które wpływają na kształt rynku, determinując jego rozwój – wbrew koronawirusowi i coraz mocniej rysującemu się kryzysowi.

Jakie trendy spożywcze dominują w 2020 roku? Na co zwraca się uwagę i jakie kategorie produktów cieszą się największą popularnością wśród konsumentów na całym świecie? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

 

Korona kryzys w branży spożywczej?

 

Wiele branż wciąż dotkliwie odczuwa skutki lock-downu z drugiego kwartału obecnego roku. Dla sektora rolno-spożywczego również pod wieloma względami był to trudny czas, gdy trzeba było na nowo stworzyć większość procesów logistycznych i metod działania, aby utrzymać płynność dostaw i nie doprowadzić do przerwania łańcuchów.

Pomimo przejściowych trudności ten obszar gospodarki, jednak najpewniej wyjdzie z czasu obostrzeń obronną ręką. Niektóre jego gałęzi mają wręcz szansę zanotować solidne wzrosty.

 

Zdrowie i proekologiczność

 

Nawet w czasie przymusowej izolacji społecznej i zamknięcia w domach ludzie byli zmuszeni do kupowania produktów spożywczych. Robili to kanałami tradycyjnymi, w marketach, zachowując dystans społeczny, lub za pośrednictwem Internetu. Co ciekawe, szczególnie chętnie sięgali nie po produkty o najniższych cenach, a po żywność ekologiczną.

Już od pewnego czasu coraz mocniej zarysowuje się tendencja do kupowania wartościowych produktów, pochodzących wyłącznie z ekologicznych upraw i hodowli. Konsumenci zwracają uwagę na certyfikaty i dokładnie czytają skład, pragnąc kupić artykuły spożywcze, które naprawdę powstały w ekologicznych gospodarstwach.

Ma to oczywiście związek z rosnącym zainteresowaniem zdrowym trybem życia, w którym właściwa dieta jest szczególnie istotna.

 

Żywność wygodna, bo liczy się komfort

 

Nie każdy jednak sięga wyłącznie po naturalną, nieprzetworzoną żywność, wolną od GMO. Dużą popularnością w tym roku cieszą się także produkty wygodne, czyli convenience food.

Dla wielu osób jest to obecnie podstawa do przyrządzania posiłków. Dlaczego? Ponieważ żywność tego typu jest praktyczna, skraca czas potrzebny na przygotowanie pełnego posiłku. Szczególnie chętnie wybierają ją osoby, prowadzące jedno lub dwuosobowe gospodarstwa domowe. W ich przypadku często nie opłaca się bowiem spędzać wielu godzin w kuchni na przyrządzaniu posiłków, a gotowe dania gwarantują pyszny smak oraz oszczędzają czas, który można poświęcić na przykład na odpoczynek po pracy.

Żywność wygodna występuje w wielu wariantach. Na sklepowych półkach można znaleźć produkty już gotowe do spożycia, wymagające tylko podgrzania lub włożenia na kilka minut do piekarnika.

Warto jednak pamiętać, że tego typu dania, choć wygodne, często muszą być poddawane na etapie wytwarzania intensywnej obróbce termicznej, która potrafi doprowadzić do zniszczenia większości witamin i minerałów.

 

Zrównoważone działanie i gospodarka o obiegu zamkniętym

 

Oczekiwania osób, szukających ekologicznej żywności, nie kończą się jednak wyłącznie na bio produktach. Coraz więcej osób zwraca uwagę również na to, jak żywność jest pakowana, a niekiedy wręcz na to, jaki jest model biznesowy przedsiębiorstwa wytwarzającego ją.

Dobrze widziane jest zaangażowanie społeczne oraz racjonalna gospodarka surowcami i odpadami. Firmy, produkujące zdrową żywność, mają bowiem same dawać dobry przykład i aktywnie angażować się w poprawę kondycji środowiska naturalnego oraz odpowiedzialne prowadzenie biznesu.

 

Rosnąca świadomość społeczna a kupowanie żywności

 

Ludzie stają się coraz bardziej dociekliwi. Chcą wiedzieć, co jedzą. Skąd pochodzi kupowana przez nich żywność, w jakich warunkach została wyprodukowana i przetransportowana na wszystkich odcinkach łańcucha dostaw.

Konsumenci poszukują wartościowych produktów i wspierają zaangażowane społecznie zakłady produkcyjne, dla których wytwarzanie żywności to nie tylko rosnące słupki w statystykach zysków. Obecnie ludzie oczekują aktywności ze strony producentów oraz troski o jak najwyższą jakość i bezpieczeństwo wytwarzanych produktów.

Na tę potrzebę odpowiada coraz więcej przedsiębiorstw, w tym nie tylko wielkie, międzynarodowe koncerny, ale również lokalni producenci. Dzięki temu żywność staje się coraz lepsza i zdrowsza, a środowisko naturalne łapie drugi oddech, dzięki zmniejszeniu wytwarzania odpadów i emisji szkodliwych gazów.

reklama post

Dodaj komentarz