Zdrowe odżywianie – postaw na ekologiczną żywność

Zdrowe odżywianie – postaw na ekologiczną żywność image

W ostatnich latach wiele zmieniło się pod względem świadomości społecznej w kwestii zdrowego odżywiania się. Coraz szersze grono klientów dokładnie sprawdza produkty, które chce wrzucić do swojego koszyka zakupowego. Wielkim zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza żywność ekologiczna.

Jakie artykuły spożywcze warto wybierać, żeby mieć pewność, że jemy zdrowo i wartościowo?

 

Właściwie zbilansowana dieta – droga do zdrowia

Podstawą prawidłowego żywienia jest oczywiście dobór właściwych składników, w odpowiednich ilościach, dopasowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu. Dieta osoby zawodowo uprawiającej sport powinna się przecież nieco różnić od jadłospisu domatora.

Tworzenie menu należy oprzeć na zasadach aktualnej piramidy żywieniowej, opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Podstawą są oczywiście warzywa i owoce. Nieco rzadziej powinno się sięgać po produkty zbożowe. Na kolejnych miejscach uplasował się nabiał, później mięso (najlepiej białe). Na samym szczycie piramidy znajdują się tłuszcze i nasiona, w tym orzechy.

Kierowanie się tymi prostymi zasadami pozwala dostarczać wszystkich, cennych składników odżywczych do organizmu. Trzeba jednak równocześnie zwracać uwagę na jakość wybieranych produktów.

 

Jakość żywności i jej wpływ na organizm człowieka

Podczas codziennych zakupów warto dokładnie sprawdzać skład żywności, zwłaszcza gdy zależy nam na świadomym wyborze wartościowych produktów.

Wiele artykułów spożywczych, które można znaleźć na sklepowych półkach posiada sporo sztucznych ulepszaczy smaku, konserwantów i antybiotyków.

Tego typu produkty nie dostarczają wystarczającej ilości potrzebnych składników, a często potrafią też wpływać na pogorszenie zdrowia i ogólnej kondycji organizmu.

Podstawą każdej zdrowej diety powinny być zatem produkty nisko przetworzone i naturalne, pozbawione niepotrzebnych, syntetycznych dodatków lub modyfikacji.

 

Czy każda zdrowa żywność jest w pełni bezpieczna i wartościowa?

Oddzielną kwestią są produkty określane jako „zdrowa żywność”. W wielu przypadkach nie mamy bowiem do czynienia z wartościowymi artykułami spożywczymi, a tylko z chwytami marketingowymi, które mają przekonać konsumentów do zakupu.

Okazuje się bowiem, że nie każde, teoretycznie naturalne, produkty wytworzono według restrykcyjnych zasad. Często zawierają one spore ilości pestycydów lub innych środków ochrony roślin. Rozmaite dodatki pojawiają się też w paszy dla zwierząt hodowlanych. Takie składniki znajdują się później w żywności, oddziałując na zdrowie człowieka.

Sporo mówi się w ostatnim czasie o produktach zawierających GMO, czyli składniki genetycznie modyfikowane, które mogą być przyczyną reakcji alergicznych oraz wielu innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Jaką żywność warto zatem wybrać?

 

Żywność ekologiczna – co to takiego?

Aby mieć pewność, że je się zdrowo, należy sięgać po certyfikowaną żywność ekologiczną. Na jej opakowaniach znajdują się stosowne oznaczenia, poświadczające jakość i bezpieczeństwo danego produktu.

Typów certyfikatów jest sporo. Najpopularniejszym w naszym kraju jest tak zwany Euro-liść, czyli certyfikat żywności ekologicznej. Ma on formę listka ułożonego z 12 białych gwiazdek, umieszczonego na zielonym tle.

Co oznacza takie logo na produkcie spożywczym? Zgodę na stosowanie listka zyskują gospodarstwa ekologiczne, w których spełniono szereg restrykcyjnych norm, zgodnych z przepisami unijnymi. Dotyczy to choćby zakazu stosowania sztucznych środków ochrony roślin, pestycydów i innych niebezpiecznych substancji. Żywność ekologiczna musi być wolna od GMO w przynajmniej 95%.

Aby otrzymać certyfikat, gospodarstwo musi przejść szereg kontroli, które sprawdzają, czy produkcja żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego przebiega prawidłowo, z troską o środowisko naturalne. Oprócz dbania o same składniki i dodatki do żywności, wytwórcy są bowiem zobowiązani do zachowania bioróżnorodności upraw, ograniczenia zużycia energii oraz racjonalnego gospodarowania odpadami.

 

Zakup żywności ekologicznej – troska o środowisko naturalne

Okazuje się zatem, że wybór ekologicznych, certyfikowanych produktów, które można znaleźć na sklepowych półkach, to nie tylko szansa na w pełni wartościowy jadłospis i zdrowie dla całej rodziny.

Eko produkty, wytwarzane w zgodzie z normami zdefiniowanymi przez Unię Europejską, to także świadome dbanie o dobro środowiska, poprzez odpowiedzialne uprawy i hodowle, wpisane w naturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *