Zielony łańcuch dostaw – czyste środowisko i oszczędności

Zielony łańcuch dostaw – czyste środowisko i oszczędności image

Coraz większe grono przedsiębiorców angażuje się w działania, które nie tylko mają poprawiać konkurencyjność na rynku, ale też wpływają na poprawę komfortu życia lokalnych społeczności oraz czystość środowiska naturalnego.

O ile jeszcze jakiś czas temu były to działania jednostkowe i wynikające głównie z dobrych chęci zarządów, to obecnie w zielonych łańcuchach dostaw dostrzega się potencjał rozwojowy dla przedsiębiorstw na całym świecie. Czy rzeczywiście połączenie biznesu, ochrony środowiska oraz oszczędności jest możliwe?

Nowoczesne łańcuchy dostaw – na co zwraca się uwagę?

Łańcuchy dostaw to coś, bez czego trudno obecnie wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa. Tak naprawdę bowiem nikt nie jest samowystarczalny i potrzebuje zewnętrznego wsparcia.

Właśnie to dają łańcuchy dostaw. Tworzą szereg zależności pomiędzy różnymi podmiotami, które realizują swoje zadania dla osiągnięcia celu – dostarczenia gotowego produktu do finalnego odbiorcy.

Aby to osiągnąć potrzeba wielu podmiotów – dostawców, poddostawców, producentów, magazynów, centrów logistycznych oraz firm transportowych. Ilość ogniw bywa różna – wszystko zależy od charakteru przedsięwzięcia oraz typu działalności. Nieco krótsze bywają lokalne łańcuchy dostaw, nastawione na działania w regionie, niż łańcuchy o charakterze międzynarodowym, zrzeszające podmioty z oddalonych od siebie zakątków świata.

Do czego dąży się w łańcuchach dostaw?

Podstawowym celem łańcuchów dostaw jest wytworzenie finalnego produktu, który trafia do odbiorcy. Jego cena powinna być wprost proporcjonalna do jakości. Pozwala to uzyskać zadowolenie klienta oraz wzbudza jego zaufanie, co przekłada się na dokonywanie kolejnych zakupów.

Poszczególne podmioty realizujące swoje zadania w łańcuchach dostaw muszą zatem znaleźć najskuteczniejsze rozwiązania optymalizujące, pozwalające na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, przy maksymalnym zmniejszeniu czasu realizacji oraz kosztów produkcji. Współcześnie optymalizacja odbywa się najczęściej w zgodzie z założeniami rewolucji Industry 4.0, która sięga po automatyzację i digitalizację.

W wielu przypadkach okazuje się zatem, że dzięki takim narzędziom nowoczesne łańcuchy dostaw mogą działać nie tylko wydajniej, ale też oszczędniej. A przy tym jeszcze wspierają walkę o czyste środowisko naturalne.

Zielone łańcuchy dostaw – założenia i trendy

Zielony łańcuch dostaw jest jedną z form zrównoważonego łańcucha dostaw, w którym wszelkie czynności produkcyjno-biznesowe mają mieć pozytywny wpływ na jakość życia społecznego oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

W zielonych łańcuchach dostaw funkcjonują te same elementy, co w tradycyjnych modelach, z tym tylko wyjątkiem, że oprócz celów biznesowych, dążą one do ograniczenia emisji szkodliwych substancji, zwiększenia udziału recyklingu w działaniach firmy oraz optymalnego wykorzystania energii, przy zminimalizowaniu niepotrzebnych strat.

Działania proekologiczne w łańcuchach dostaw należą najczęściej do strategii długofalowych. Szuka się sposobów na optymalizację ekonomiczną oraz wzrost efektywności przedsiębiorstwa, wykorzystując do tego nowoczesne urządzenia, które pomagają oszczędzać energię elektryczną oraz inne zasoby naturalne. Podstawą jest wdrożenie procesów odnawialnych oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Takie działanie nie tylko pozwala zmniejszać ilość odpadów i obniżać niepotrzebne zużycie energii, ale też umożliwia odzyskanie surowców z odpadów na różnych etapach łańcucha dostaw. Przydają się one później do ponownego użycia. Dzięki temu zmniejsza się wykorzystanie surowców pierwotnych, a cały proces staje się zdecydowanie tańszy.

Zielony łańcuch dostaw – konkurencyjność ekonomiczna i wizerunkowa

Świadomość społeczna związana z koniecznością walki o czyste środowisko naturalne jest coraz większa wśród konsumentów oraz przedsiębiorców. Ci ostatni szukają zatem sposobów na wdrożenie działań proekologicznych w swoich przedsiębiorstwach oraz u wszystkich podmiotów współpracujących z nimi. Tak rodzą się zielone łańcuchy dostaw.

Dzięki nim zyskuje się korzyści ekonomiczne, ale też zmniejsza emisję zanieczyszczeń, ogranicza zużycie energii oraz produkcję odpadów. To wszystko przynosi niewątpliwe korzyści dla środowiska, a także generuje solidne oszczędności finansowe. Dlatego wielu świadomych właścicieli firm coraz chętniej dąży do tworzenia zielonych łańcuchów dostaw, ze względów ideologicznych, społecznych oraz ekonomicznych, widząc w tym najlepszą dla siebie ścieżkę rozwoju na przyszłość.

reklama post

Dodaj komentarz