Zimne łańcuchy dostaw – jak zapewnić bezpieczeństwo towarów wrażliwych?

Zimne łańcuchy dostaw – jak zapewnić bezpieczeństwo towarów wrażliwych? image

Produkty wrażliwe to kategoria towarów, których magazynowanie stanowi szczególne wyzwanie dla logistyki łańcuchów dostaw. Dotyczy to zarówno samej przestrzeni, wyposażenia, przestrzegania zasad narzucanych przez przepisy prawa oraz wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Jakie są najważniejsze elementy, które mają wielkie znaczenie w przechowywaniu materiałów wrażliwych? O tym opowiemy poniżej.

 

Towary pod nieustannym nadzorem

 

Istnieje grupa produktów, które wymagają specjalnego traktowania w magazynach oraz na wszystkich innych etapach łańcuchów dostaw. Są to tak zwane towary wrażliwe. Zalicza się do nich choćby produkty łatwopalne lub wszelkie substancje chemiczne. Do grupy szczególnie delikatnych towarów włącza się także żywność – świeżą i mrożoną.

Wymagania wobec magazynu w ich przypadku są zdecydowanie wyższe niż przy innych, standardowych produktach. Potrzebują przechowywania przez cały czas w ściśle określonych i nieustannie monitorowanych warunkach. Przekroczenie norm może bowiem prowadzić do powstania zagrożenia dla ludzi i budynków (zwłaszcza w przypadku materiałów wybuchowych) lub całkowitego zniszczenia towarów (np. żywność), co prowadzi do powstania gigantycznych strat dla magazynu.

Dlatego też zapewnienie odpowiednich warunków jest niezbędne. Jak to zrobić? Trzeba skupić się na kilku kluczowych kwestiach.

 

Odpowiedni magazyn – miejsce do przechowywania wrażliwych towarów

 

Podstawą dla zachowania bezpieczeństwa towarów jest oczywiście przygotowanie dla nich właściwego miejsca do przechowywania. Każda grupa produktów wymaga konkretnej przestrzeni, która musi być utrzymana w czystości, gwarantując bezpieczne składowanie zróżnicowanych towarów.

Często umiejscowienie magazyny jest warunkowane typem przechowywanych w nim produktów. Dla przykładu powyżej pomieszczeń, w których na stałe trzyma się skroplone i stężone gazy, nie można tworzyć stanowisk pracy.

Wymagania co do przestrzeni składowania wynikają z przepisów odpowiednich dla konkretnych typów towarów.

W wielu przypadkach dodatkowe instrukcje przekazuje również producent. Oznacza on, jakie powinny być warunki dla zachowania optymalnych parametrów i wysokiej jakości towaru.

W niektórych sytuacjach ograniczenia mogą dotyczyć poziomu wilgotności lub temperatury. Żywność na przykład musi być bezwzględnie przechowywana w przystosowanych do tego chłodniach, w których utrzymuje się niezmiennie stałą temperaturę, dopasowaną do potrzeb konkretnych produktów spożywczych. Nieco inne warunki są bowiem potrzebne do przechowywania suchych artykułów, jak mąki i kasze, niż przy jogurtach lub mrożonkach.

 

Wyposażenie magazynów – infrastruktura pod lupą

 

Samo wnętrze to jednak za mało. Towary wrażliwe wymagają bowiem odpowiedniego wyposażenia we wnętrzach.

Żywność trzeba składować na regałach, przystosowanych do opakowań jednostkowych lub palet. Należy wybierać wyposażenie, które jest proste w utrzymaniu sterylnej czystości.

Niekiedy do przechowywania towarów wymagających konkretnych warunków wykorzystuje się specjalne kontenery chłodnicze, w których bez trudu dopasowuje się temperaturę do aktualnych potrzeb. Dzięki temu utrzymanie bezpieczeństwa produktów jest zdecydowanie prostsze.

 

Dodatkowe instalacje

 

W pomieszczeniach do przechowywania towarów wrażliwych niezbędne są dodatkowe instalacje pomiarowe. Ich zadaniem jest rejestrowanie i kontrola warunków, w których przechowuje się produkty. Pozwala to uniknąć zniszczenia dużych partii towaru, a także zmniejsza ryzyko powstania sytuacji niebezpiecznej.

Nowoczesne magazyny często wyposaża się w specjalne czujniki, które na bieżąco kontrolują warunki i przekazują wyniki pomiarów do chmury obliczeniowej. Dzięki temu dostęp do nich w czasie rzeczywistym mają wszystkie odpowiedzialne za składowanie osoby.

W razie przekroczenia parametrów granicznych uruchamia się alarm dźwiękowo-świetlny, a na komputer lub urządzenie mobilne osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo towaru trafia od razu ostrzeżenie. Dzięki temu udaje się utrzymać produkty w odpowiednich warunkach przez cały czas.

 

Bezpieczeństwo towarów w magazynie

 

Czasami zwykły magazyn to za mało. Niektóre produkty wymagają specjalnego traktowania, aby przetrwały składowanie w optymalnej kondycji.

Potrzeba przystosowanych wnętrz, sprzętów oraz nowoczesnych technologii, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo produktów. Równocześnie niezbędni są także wykwalifikowani pracownicy, stosujący się do restrykcyjnych przepisów sanitarno-higienicznych oraz zasad BHP. To sposób na bezpieczne przechowywanie szczególnie wrażliwych towarów.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *