Znaczenie ekologii dla nowoczesnej logistyki

Znaczenie ekologii dla nowoczesnej logistyki image

Ochrona środowiska naturalnego w biznesie stanowi obecnie temat wielu ożywionych dyskusji. Coraz więcej miejsca poświęca się na dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wykorzystanie surowców z recyklingu.

Tworzenie ekofirm staje się niezmiernie popularne. Przedsiębiorcy chcą nie tylko wypełniać restrykcyjne przepisy, ale także pragną aktywnie zaangażować się w przemiany stylu produkcji i metody funkcjonowania w biznesie. Tworzy się coraz więcej procesów, w których dbałość o środowisko jest wartością nadrzędną. W jaki sposób zatem ekologia kształtuje nowoczesną logistykę?

 

Zrównoważone podejście i filozofia zero waste w nowoczesnym biznesie

 

Gospodarka coraz mocniej zaczyna wdrażać rozmaite działania, mające zmienić sposób budowania poważnego biznesu. Zero waste staje się powszechnym trendem, który wykorzystują największe firmy na rynku.

Na czym polega? Przede wszystkim opiera się na racjonalnym gospodarowaniu odpadami, ograniczeniu ich nadmiernego wytwarzania, a także unikaniu produktów jednorazowych. Ilość wytwarzanych opakowań w obecnych czasach jest bowiem gigantyczna. Szczególnie problematyczne są te wykonane z tworzyw sztucznych.

Coraz głośniej mówi się także o idei Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP), według której wszyscy producenci mieliby obligatoryjnie uczestniczyć w kosztach zbierania, segregowania i przygotowania do recyklingu odpadów, które wprowadzili na rynek.

Powszechnie mówi się o ograniczaniu odpadów związanych z opakowaniami oraz procesem produkcji. Zmniejsza się wykorzystanie tworzyw nierecyklingowalnych w transporcie. Wciąż zapomina się jednak o szerokiej grupie produktów, które wytwarza większość firm. Chodzi o rozmaite materiały reklamowe i wspierające sprzedaży, czyli tak zwane POS.

 

POS a ochrona środowiska – jak zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia promocyjne?

 

Okazuje się, że w przypadku materiałów promocyjnych wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. W wielu przypadkach wykonuje się je z tworzyw sztucznych lub materiałów foliowanych. Są to w dużej mierze produkty jednorazowego użytku, zamawiane w nadmiarze, aby zapewnić teoretycznie wystarczającą ilość i jakość promocji. Jednak czy na pewno jest to właściwa droga do sukcesu firmy?

 

Jak promować się świadomie, czyli ekologiczna wersja POS

 

Okazuje się, że nawet w przypadku POS można postawić na ekologiczność. Wystarczy tylko nieco zmienić sposób myślenia. Przede wszystkich wszelkie materiały promocyjne wystawiane w sklepach powinny być zrobione z materiałów nadających się do recyklingu (karton, tektura). Jeśli tylko istnieje taka możliwość, powinny być wielokrotnego użytku. Warto zaprojektować je tak, aby można było je składać, co generuje zdecydowanie niższe koszty przechowywania w magazynie lub transportu do sklepu.

Przede wszystkim jednak należy dokładnie zaplanować całą strategię promocyjną i precyzyjnie oszacować ilość niezbędnych materiałów POS. Największym problemem wielu firm jest zamówienie zbyt dużej ich ilości, opłacenie przygotowania, transportu i składowania, co nie przekłada się na żadne zyski, a w zamian generuje straty oraz problem późniejszej utylizacji.

 

Jak optymalizować procesy logistyczne nie tylko w magazynach, żeby być eko?

 

Czasami w najmniejszych drobiazgach tkwi najwięcej możliwości. Podobnie jest też w logistyce magazynowej. W tym przypadku optymalizacja przestrzeni może być również bardziej ekologiczna. Wystarczy lepiej zaplanować przestrzeń, żeby zyskała wysoki współczynnik zajętości, a przy tym wciąż była praktyczna i wygodna do kompletacji. Oczywiście wszystkie przestrzenie magazynowe powinny być też oświetlane żarówkami LED, aby znacząco zmniejszyć koszty.

Okazuje się bowiem, że zoptymalizowanie magazynu lub innych firmowych przestrzeni, zgodnie z założeniami filozofii zero waste lub innymi proekologicznymi koncepcjami przynosi naprawdę wiele korzyści dla biznesu.

Przede wszystkim jest to oczywiście olbrzymi pozytyw wizerunkowy, przyciągający grono świadomych klientów do danej marki. Prowadzenie ekodziałalności to jednak również szereg innych korzyści ekonomicznych, jak choćby bardziej racjonalne wykorzystanie surowców, co pozwala obniżyć koszty produkcji oraz późniejszej utylizacji śmieci. Podobnie jest w przypadku właściwej optymalizacji przestrzeni do magazynowania, która może być przyjazna dla środowiska, a przy tym ergonomiczna, wygodna i pozwalać na szybszą kompletację zamówień.

Nowoczesna logistyka i ekologia jak najbardziej idą w parze, prowadząc wspólnie do osiągania spektakularnych efektów wizerunkowych, finansowych, a także większej efektywności produkcji produktów nie tylko użytecznych i pożądanych, ale też bezpiecznych dla środowiska.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz