Żywność mrożona – trendy po pandemii

Żywność mrożona – trendy po pandemii image

Nie da się żyć bez jedzenia. Jest to jeden z towarów podstawowej potrzeby, kupowanych niemal codziennie przez wszystkich konsumentów.

Różnice pojawiają się jednak w kwestii zakupu konkretnych typów żywności. W wielu przypadkach zakupy artykułów spożywczych odpowiadają indywidualnym potrzebom oraz podlegają mocno zmiennym trendom. Ich analiza staje się sposobem na budowanie konkurencyjności firmy produkcyjnej na rynku.

Czy żywność mrożona wciąż cieszy się tak dużą popularnością, jak jeszcze kilka miesięcy temu? Po jakie produkty najchętniej sięgamy? O tym opowiemy poniżej.

 

Zainteresowanie żywnością mrożoną

Już od kilku lat można zaobserwować globalny wzrost zainteresowania żywnością mrożoną. W głównej mierze dotyczy to krajów rozwiniętych takich, jak choćby Stany Zjednoczone lub Wielka Brytania. Powoli jednak ten trend rozwija się także w naszym kraju, zyskując z każdym rokiem kolejnych zwolenników.

Dlaczego mrożonki bywają tak częstym wyborem konsumentów? Przede wszystkim wynika to z olbrzymiej wygody stosowania takich produktów. Często są to dania wstępnie przygotowane do spożycia, wystarczy raptem je ugotować lub lekko podgrzać po rozmrożeniu, aby móc cieszyć się pysznym smakiem.

Tego typu produkty znacząco skracają czas potrzebny na przygotowanie posiłków. A to wielka zaleta, szczególnie dla zapracowanych osób, które nie mogą pozwolić sobie na spędzenie kilku godzin w kuchni.

Żywność mrożona to także szansa na nabycie artykułów spożywczych, które występują sezonowo. Dotyczy to w głównej mierze świeżych warzyw i owoców. Dzięki produkcji mrożonek możemy zatem tworzyć dania z truskawkami lub malinami niemal przez cały rok.

Nie zapominajmy na koniec, że mrożenie stanowi podstawowy sposób na wydłużenie terminu przydatności do spożycia rozmaitych typów produktów. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej się ją przechowuje, co pozwala znacząco obniżyć marnotrawstwo żywności.

 

Mrożonki w czasie pandemii

Olbrzymi boom na produkty mrożone wystąpił w drugim kwartale 2020 roku. Był on oczywiście ściśle związany z pandemią koronawirusa. Ludzie, zamknięci w domach, pragnęli zgromadzić jak największe zapasy.

Aby mieć pewność, że żywność przetrwa czas kwarantanny, klienci sklepów spożywczych chętnie sięgali właśnie po mrożonki, które bez przeszkód są w stanie przetrzymać w domowych zamrażarkach od 6 do 12 miesięcy.

Jakie produkty najchętniej wybierali konsumenci? Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim warzywa i owoce – podstawowa gałąź w branży mrożonek. Oprócz tego sięgano zdecydowanie częściej po mięso i ryby, a także dania gotowe, wymagające wyłącznie podgrzania (np. pizza, pierogi lub ciasta).

Żywność tego typu gwarantowała większe bezpieczeństwo samego produktu, a także komfort przechowywania i przygotowywania posiłków.

 

Mrożonki po pandemii – czy ten trend się utrzyma?

Powoli pierwsza fala pandemii się kończy. Ludzie wrócili do pracy, dzieci do szkół. Przemysł wraca na normalne tory po lock downie. Jak w tej sytuacji wygląda branża mrożonek? Czy wciąż może liczyć na tak duże zainteresowanie wśród konsumentów?

Ciekawe badania na ten temat opublikował niedawno American Frozen Food Institute. Na podstawie raportu Frozen Food Sales Amid COVID-19, można bowiem zauważyć, że w ostatnich tygodniach wciąż branża utrzymuje trend wzrostowy.

Pojawiają się nowi klienci, część osób powraca i znów sięga właśnie po ten typ żywności. Nieustannie rośnie też satysfakcja odbiorców, którzy uważają mrożonki za produkty wartościowe, smaczne i dające bezpieczeństwo.

Szacuje się, że globalnie rynek mrożonek osiągnął wzrost na poziomie 30-35% w porównaniu z analogicznym okresem sprzed rok. Pojawiło się aż 7% nowych konsumentów, którzy przekonali się do tego typu produktów i chętnie mają zamiar z nich korzystać w przyszłości.

Jak zaznaczają eksperci, prowadzący badanie, trend ten dotyczy starszych pokoleń, ale również najmłodszych odbiorców, którzy dostrzegli w ostatnich miesiącach, jak wiele korzyści potrafią dawać mrożonki w kuchni.

Okazuje się wręcz, że aż 50% konsumentów, którzy sięgnęli po produkty mrożone w czasie pandemii. Deklarują oni kontynuowanie zakupów tego typu żywności nawet w większej ilości niż dotąd po ustaniu obostrzeń. 32% ankietowanych twierdzi, że w najbliższych miesiącach nie zamierza rezygnować z kupowania mrożonek na podobnym poziomie, jak to było w ostatnich miesiącach.

 

Rynek mrożonek – stały trend wzrostowy

Zaprezentowane powyżej dane pokazują wyraźnie, że kategoria produktów mrożonych, zawierająca wiele, różnych rodzajów żywności, może liczyć w nadchodzących miesiącach na nieustanny wzrost.

Konsumenci przekonali się bowiem, jak wiele korzyści przynosi zaopatrzenie się w produkty mrożone i ewidentnie mają zamiar z nich korzystać nawet po zakończeniu pandemii.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *