Żywność wygodna – czy warto po nią sięgać?

Żywność wygodna – czy warto po nią sięgać? image

Współcześni konsumenci szukają produktów spożywczych, które pozwolą im na wygodne, proste i szybkie przygotowanie smacznych posiłków. Ludzie żyją bowiem obecnie w tak wielkim tempie, że wielu z nich po prostu nie ma czasu na to, żeby spędzać długie godziny w kuchni.

Co zatem zrobić, gdy goni nas czas, a chcemy coś przekąsić w domu? Warto skorzystać z bogatej oferty żywności wygodnej, która coraz mocniej podbija rynek spożywczy na całym świecie.

 

Żywność wygodna, czyli jaka?

 

Utarło się stosować w języku polskim termin „żywność wygodna”, który stanowi dosłowne tłumaczenie określenia angielskiego – convenience food. Co to takiego? Jest to niezmiernie rozbudowana kategoria produktów spożywczych, połączonych jednym, wspólnym mianownikiem – prostotą i wygodą stosowania.

Żywność tego typu jest przygotowana przez producenta tak, żeby jej późniejsze wykorzystanie przez finalnego konsumenta nie zabierało zbyt wiele czasu i dawało szereg możliwości.

Mianem żywności wygodnej można określić dania gotowe, półprodukty i produkty, stanowiące element bazowy konkretnych posiłków.

W przypadku dań gotowych możemy mówić o podziale na artykuły spożywcze, które już są gotowe do zjedzenia (ready to eat), przygotowane do gotowania (ready to cook) lub przygrzania (ready to heat). Do tej kategorii zalicza się rozmaite produkty, powszechnie dostępne na sklepowych półkach. Mogą to być choćby mrożone pierogi, gotowe zapiekanki lub pizza albo mieszanki do wrzucenia na patelnię.

 

Co przyczyniło się do stopniowego wzrostu zainteresowania convenience food?

 

Żywność wygodna to jednak nie wynalazek naszych czasów, choć właśnie teraz święci największe triumfy. Tego typu produkty pojawiały się już w pierwszej połowie XX wieku. Co ciekawe na początku nie miały zbyt wiele wspólnego z gospodarstwem domowym. Zostały bowiem wymyślone jako praktyczny sposób wyżywienia armii w czasie działań wojennych. Dla potrzeb wojska zaczęto zatem wytwarzać olbrzymie ilości konserw, czyli gotowych produktów, o długim terminie przydatności do spożycia.

Z czasem jednak wynalazek wszedł również do powszechnego użycia. Wpłynęło na to kilka różnych aspektów. Jednym z nich był już wspomniany wzrost tempa życia, a także zmiana modelu rodziny. Kobiety również zaczęły prowadzić aktywne życie zawodowe i szukały rozwiązań na usprawnienie prowadzenia gospodarstwa domowego. Odpowiedzią na te potrzeby stały się właśnie produkty wygodne.

 

Zalety żywności gotowej

 

Wykorzystanie tego typu produktów rośnie z roku na rok. W teorii przede wszystkim dotyczy to krajów wysoko rozwiniętych, jednak również w Polsce coraz mocniej zaczyna się dostrzegać rosnące zapotrzebowanie na żywność wygodną. Dlaczego?

Podstawową zaletą takich produktów jest oczywiście olbrzymi komfort. Przy ich pomocy można łatwo przyrządzić smaczny posiłek, bez konieczności kupowania oddzielnie kilkunastu składników i spędzenia wielu godzin w kuchni, aby przyrządzić z nich danie.

Dania wygodne chętniej bywają kupowane przez osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe. W ich przypadku często długotrwałe przygotowywanie posiłku dla jednej, dwóch osób byłyby po prostu nieopłacalne. Żywność wygodna bywa zatem chętnie wykorzystywana przez singli lub zapracowane pary, które z trudem znajdują nieco czasu na odpoczynek i niekoniecznie chcą go spędzać na gotowaniu. Coraz częściej sięgają po nie również osoby starsze, mieszkające samotnie, dla których samodzielne przygotowanie pełnego posiłku potrafi być po prostu męczące lub trudne.

Żywność wygodna staje się zatem wyznacznikiem nowego stylu życia oraz sposobem na zwiększenie komfortu w wykonywaniu codziennych, domowych obowiązków.

 

Czy zawsze warto stosować żywność wygodną?

 

Pozostaje jeszcze kwestia ograniczeń tego typu produktów. Największym z nich jest oczywiście kwestia ceny. Żywność wygodna często bywa bowiem droższa niż zakup nieprzetworzonych artykułów spożywczych. Stąd też nie zawsze każdego stać na regularne kupowanie właśnie takich produktów.

Z drugiej strony warto pamiętać, że są to artykuły często poddawane wcześniejszej obróbce termicznej, przez co dochodzi do strat w witaminach i minerałach, zamiast których dodaje się syntetyczne dodatki.

Warto, sięgając po tego typu produkty, zdawać sobie z tego sprawę. Niekoniecznie musi nas to całkowicie zniechęcać do kupowania convienience food. Powinniśmy jednak, jak zawsze, do wszystkiego podchodzić z umiarem i rozsądkiem.

reklama post

Dodaj komentarz